Американця затримали за підозрою, що він продавав лазерну зварювальну техніку "Росатому"

Логотип "Росатома". Getty Images/Максим Константінов

У США заарештували продавця виробника лазерних зварювальних апаратів. В обвинуваченні йдеться, що чоловік, імовірно, продавав техніку в Росію в обхід законодавства про експортний контроль.

Про це ідеться у висновку окружного суду штату Массачусетс, передає Reuters.

Суд стверджує, що громадянин Сполучених Штатів Сем Бхамбхані співпрацював із громадянином Росії Максимом Тесленком.

Бхамбхані раніше працював продавцем у глобального постачальника лазерного обладнання, яке використовується для зварювання, маркування, різання, глибокого гравіювання та систем переміщення. Виробничі потужності фірми розташовані в Род-Айленді та Флориді.

Бхамбхані і Тесленко використовували фальсифіковані експортні документи, щоб приховати від уряду США справжнього кінцевого користувача обладнання. Таким чином Бхамбхані у 2015-2021 роках перепродував лазерне обладнання російській державній ядерній компанії "Росатом". А саме — дочірньому підприємству "Росатома" в Єкатеринбурзі, яке виробляє компоненти для ядерних боєприпасів і товарів невійськового призначення.

Окружний суд висунув обвинувачення й другому фігуранту справи, Максиму Тесленку. Але той, згідно з судовими матеріалами, проживає в Москві.

Раніше нідерландський мовник Nederlandse Omroep Stichting (NOS), посилаючись на звіт компанії Uranium One Coöperatief, писав, що "Росатом" використовує дочірню компанію в Нідерландах, аби виводити мільйонні прибутки. Це відбувається вже під час повномасштабної війни проти України.

В Україні "Росатом" під санкціями з 5 лютого 2023 року, але в Євросоюзі та Сполучених Штатах обмежень проти компанії не вводили.

Раніше Сенат США проголосував за ухвалення закону про заборону імпорту збагаченого урану з Росії і передав документ на підпис президенту Джо Байдену. Як повідомляє українське Міненерго, в середині цього травня Байден підписав цей закон.

Згідно з даними Департаменту енергетики США, Росія постачала майже чверть збагаченого урану, який використовується для палива американського флоту з понад 90 комерційних реакторів, що робить її першим іноземним постачальником. Ці продажі приносять Росії приблизно 1 мільярд доларів на рік.

У травні 2024 року Комітет Палати представників США із закордонних справ підтримав законопроєкти про введення санкцій проти "Росатому" та людей, які ставлять під небезпеку Запорізьку АЕС. США введуть заборону на імпорт російського урану з 2028 року.