Ґроссі наступного тижня відвідає Запорізьку АЕС

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. AP

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Ґроссі наступного тижня прибуде до України для проведення високопоставлених переговорів та оцінки ситуації на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС), де ядерна безпека залишається під загрозою.

Про це повідомили у пресслужбі МАГАТЕ.

Зазначається, що це десята поїздка Ґроссі в Україну з початку повномасштабної війни.

"МАГАТЕ діє оперативно і рішуче, коли виникають загрози ядерній безпеці. Наша присутність на місцях має надзвичайно важливе значення для стабілізації ситуації. Моє повідомлення протягом цієї трагічної війни було гучним і чітким: ядерної аварії слід уникати за будь-яку ціну, і на атомну електростанцію ніколи не можна нападати. Наслідки можуть бути катастрофічними, і ніхто від цього не виграє. Я залишаюся рішуче налаштованим зробити все можливе для захисту ядерної безпеки, поки тривають бойові дії", — сказав він.

На ЗАЕС команда МАГАТЕ, яка працює на місці, продовжує чути вибухи та інші ознаки воєнних дій, іноді поблизу самої станції.

З моменту останнього візиту Гроссі на ЗАЕС у лютому, станція зазнала ударів дронів, втратила електричні лінії, а на початку цього місяця пожежа завдала значних пошкоджень одному з двох охолоджувальних башт.

"Два роки після того, як я розпочав нашу місію на найбільшій атомній електростанції в Європі, вона потрібна більше, ніж будь-коли. Ці нещодавні інциденти чітко показують, що ситуація з ядерною безпекою на Запорізькій атомній електростанції залишається надзвичайно складною. Наші команди там та в інших місцях України виконують необхідну роботу від імені ширшої міжнародної спільноти у дуже складних умовах", — додав він.

Протягом останнього тижня команда МАГАТЕ на ЗАЕС продовжувала проводити регулярні огляди по всій території в рамках оцінки ядерної безпеки. Вони відвідали турбінні зали реакторних блоків 5 і 6, але їм знову не дозволили доступ до західних частин будівель, як і під час попередніх відвідувань турбінних залів блоків 3 і 4 в середині серпня та блоку 2 на початку місяця.

Команда також продовжує уважно стежити за ситуацією з охолоджувальною водою на станції. Після руйнування дамби Каховської ГЕС минулого року ЗАЕС викопала 11 нових свердловин для отримання води, необхідної для охолодження реакторів та інших важливих функцій ядерної безпеки. Оскільки всі шість реакторів ЗАЕС перебувають у стані холодної зупинки, вода, яку забезпечують ці свердловини, є достатньою для поточних потреб станції, навіть якщо одна з них тимчасово вийшла з ладу на початку цього місяця.

Команду також повідомили, що ЗАЕС завершує впровадження оновленого плану реагування на надзвичайні ситуації та планує провести два навчання у найближчі місяці, які персонал МАГАТЕ запросить спостерігати.

Що відомо про пожежу на Запорізькій АЕС 11 серпня

11 серпня у місцевих Telegram-каналах почали поширювати фото ймовірної пожежі на Запорізькій атомній електростанції. За даними ДСНС, станом на 00:00 12 серпня змін радіаційного стану — немає.

Начальник Нікопольської районної військової адміністрації Євген Євтушенко спростував інформацію. За його словами, військові РФ ймовірно підпалили в градирні станції автомобільні шини. Інформацію про пожежу на атомній станції підтвердив президент Володимир Зеленський.

Як повідомляє пропагандистське кремлівське медіа "РИА Новости", Запорізька АЕС працює штатно. Всі шість енергоблоків у стані "холодної зупинки", порушень умов безпечної експлуатації не зафіксували. За їх версією, пожежа виникла "в результаті обстрілу Енергодара з боку ЗСУ".