Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі очолить місію Агентства, яка 27 серпня відвідає Курську атомну електростанцію (КАЕС) у Російській Федерації.
Про це він повідомив у заяві, опублікованій на сайті МАГАТЕ.
Гроссі зазначив, що після "посилення військової активності" поблизу Курської АЕС уважно стежив за розвитком подій на місці, особливо навколо станції.
За його словами, єдиний спосіб, у який МАГАТЕ може підтвердити інформацію щодо безпеки ядерного об’єкта, це коли представники агентства мають можливість самостійно оцінити те, що відбувається.
"Безпека ядерних об’єктів ні за яких обставин не повинні бути під загрозою. Це ситуація, що розвивається, і коли я завтра приїду на станцію, життєво важливо побачити ситуацію з перших рук і обговорити модальності подальших дій, які можуть знадобитися для оцінки умов ядерної безпеки та безпеки КАЕС", — зазначив гендиректор МАГАТЕ.
Гроссі наголосив, що необхідно дотримуватись сімох "незамінних основ ядерної безпеки" під час збройного конфлікту та п’ятьох конкретних принципів, створених для захисту Запорізької АЕС, але застосовних до будь-якої атомної електростанції.
Що передбачають "сім незамінних стовпів ядерної безпеки", розроблених Гроссі
- Необхідність підтримувати фізичну цілісність усіх ядерних об’єктів: реакторів, паливних басейнів, сховищ радіоактивних відходів.
- Усі системи захисту та безпеки, а також обладнання мають бути повністю функціональними в будь-який час.
- Персонал, залучений до експлуатації, повинен могти виконувати свої відповідні обов'язки з безпеки та охорони, а також мати змогу ухвалювати рішення без надмірного тиску.
- Для всіх ядерних майданчиків має бути забезпечене надійне електропостачання від мережі за межами майданчика.
- Повинні існувати безперебійні логістичні ланцюжки постачання і транспортування до об’єктів та з них.
- Повинні існувати ефективні системи радіаційного моніторингу на об’єкті та за його межами, а також заходи готовності й реагування на надзвичайні ситуації.
- Має бути надійний зв’язок із регулятором та іншими залученими сторонами.
У травні 2023 року в ООН Гроссі представив "П'ять принципів захисту ЗАЕС"
- Не можна здійснювати жодних атак із боку ЗАЕС або щодо неї, зокрема, спрямованих на сховище відпрацьованого ядерного палива, іншу критичну інфраструктуру або персонал.
- ЗАЕС не повинна використовуватися як сховище або база для військовослужбовців та зберігання важкого озброєння, наприклад, реактивних систем залпового вогню, артилерійських систем і боєприпасів, танків.
- Не можна піддавати ризику електрозабезпечення ЗАЕС. Має бути гарантованим й убезпеченим постійне зовнішнє живлення станції.
- Всі споруди, системи й компоненти, необхідні для безпечної та надійної роботи ЗАЕС, повинні бути захищені від нападів.
- Не повинно відбуватися жодних дій, що підривають ці принципи.
На тлі операції ЗСУ в Курській області Росії МАГАТЕ ще 9 серпня закликало Росію та Україну проявити "максимальну стриманість", щоб "уникнути ядерної аварії з потенційними серйозними радіологічними наслідками",, бо вже тоді бойові дії потенційно наближалися до АЕС.
Бої у Курській області РФ
6 серпня у Росії заявили, що українські війська прорвали кордон, зайшли на територію Курської області та почали там своє просування. У Міноборони заявили про бої в регіоні і висування в Курську область резервів російських військ. У ЗСУ ситуацію не коментували.
Через добу на це відреагував очільник Кремля Володимир Путін — звинуватив Україну у "провокації". Увечері 8 серпня у Бєлгородській, Брянській та Курській областях оголосили режим контртерористичної операції. 12 серпня Путін скликав нараду щодо ситуації в прикордонних з Україною регіонах та наказав Міноборони РФ, аби російська армія "вибила супротивника" з Курської області.
8 серпні росЗМІ повідомили, що українські військові під час операції у Курській області Росії за добу прорвали дві лінії фортифікаційних споруд. Їх російська влада побудувала за 2,5 роки повномасштабної війни, витративши 15 мільярдів рублів.
Аналітики VoxCheck підтверджували правдивість відеороликів з українськими військовими із Суджі й інших міст Курської області, а також взяття полонених росіян та розбиття колони армії РФ у тій області.
На події у Курській області РФ відреагували у США та Європейському Союзі — зауважили, що Україна має право захищатися на свій розсуд. Німеччина не заперечує використання в Курській області переданої ФРН зброї. А Китай сказав, що уважно стежить за ситуацією, й закликав сторони до деескалації.
12 серпня Президент Володимир Зеленський і Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський вперше прямо підтвердили наступальну операцію ЗСУ в Курській області РФ. За словами Сирського, під контролем українських військ на 20 серпня 93 населених пункти РФ.
15 серпня стало відомо, що Україна створила військову комендатуру в Курській області РФ, її очолив генерал-майор Едуард Москальов.