Делегація Вселенського патріархату зустрілася з головою Української православної церкви митрополитом Онуфрієм. Це перший прямий контакт сторін після розриву спілкування у 2018 році, коли з'явилося рішення про Томос про автокефалію ПЦУ.
Про це пише ВВС Україна повідомив із посиланнями на джерела, близьке до Вселенського патріарха, та співрозмовника в УПЦ.
У складі делегації від Вселенського патріарха були українці за походженням: архієпископ Вінніпезький Іларіон, митрополит Пісідійський Іов та патріарший диякон Епіфаній Кам'янович.
Джерела ВВС кажуть, що перемовини пройшли "у добрій атмосфері" й показали, що готовність до діалогу з боку УПЦ є. Представники зустрілися представники Вселенського патріарха Варфоломія та УПЦ (донедавна московського патріархату) зустрілися вперше з 2018 року.
"Зустріч з делегацією Вселенського патріархату відбулася вперше за шість років у дуже братській атмосфері", — повідомили в коментарі ВВС.
Потім представництво Варфоломія зустрілося з главою Православної церкви України митрополитом Епіфанієм, главою Українською греко-католицької церкви Святославом, а також колишнім патріархом УПЦ КП митрополитом Філаретом. У планах також зустріч із президентом України.
Водночас у ПЦУ в коментарі британському мовнику говорять про "певну кризу довіри".
Делегація Вселенського патріарха спочатку відвідала Онуфрія, а не зустрілася з Епіфанієм, і за дві години розмови з ПЦУ зовсім не розповіли про зустріч з Онуфрієм. Це, на думку співрозмовника, може свідчити про відсутність прогресу щодо компромісу перемовин з УПЦ і про брак щирості членів делегації у спілкуванні з представниками ПЦУ.
Як кажуть співрозмовники, не йшлося про новий томос чи створення екзархатуПряме представництво патріарха, яке б йому напряму підпорядковувалось, до якого могла б долучитися УПЦ.
Закон про регулювання діяльності релігійних організацій
20 серпня Верховна рада ухвалила в цілому законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у Росії. 24 серпня його підписав президент України Зеленський. Згідно з новим законом, такі організації мають припинити свою діяльність в Україні.
Закон про регулювання діяльності релігійних організацій має унеможливити діяльність церков, які керуються державою, яка здійснює агресію проти України, тобто — Росією.
Релігійні організації, які підозрюються в співпраці з Російською православною церквою, будуть перевірятися відповідною експертною комісією. Її має створити Державна служба України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС). Якщо комісія зафіксує порушення — ДЕСС видасть припис церкві на виправлення ситуації.
Раніше, в ефірі телемарафону, спікер парламенту Руслан Стефанчук розповів, що релігійним організаціям після рішення комісії дадуть 9 місяців, щоб порвати зв'язки з Росією.
Якщо зв'язки з країною-агресором не будуть припинені, ДЕСС подасть на цю конкретну юридичну особу позов до суду, який і матиме право ухвалити рішення про заборону.