Сили оборони України контролюють вже 94 населені пункти Курської області. Раніше Суспільне пояснювало, чому ці дії не порушують принципи міжнародного права та як саме виглядає правомірна окупація. Однак досі лишається чимало питань: чи є законними поїздки журналістів на територію Курської області без згоди на це Росії? Як бути з навчанням у школах на цій території РФ? Чи можуть там зʼявитися українські поліцейські? Як поводитися з цивільними, що співпрацюють з російським військовими? Про все це Суспільному розповів Браян Фінукейн, старший радник програми США в International Crisis Group.
Які права та обовʼязки має Україна на території Курської області, яку контролює?
Якщо говорити про цивільних, зобов’язання окупаційної влади випливають із четвертої Женевської конвенції. Основні вимоги: гуманне поводження з цивільними, заборона насильства, підтримка закону та порядку, забезпечення людей харчуванням та медичною допомогою.
Крім того, Україна має зобов’язання згідно з третьою Женевською конвенцією щодо військовополонених. Вимогами тут є, знову ж таки, гуманне ставлення до них, а також заборона піддавати військовополонених публічної цікавості. Ви повинні двічі подумати, перш ніж ділитися відео з ними чи їхніми фотографіями.
Я не бачив повідомлень, які б свідчили, що українські військові чинять щось подібне до звірств росіян на окупованій українській території. Немає повідомлень про позасудові страти, сексуальне насильство, катування. Важливо й надалі підтримувати це.
Чи законно перебувати на території Курської області, яку контролюють Сили оборони, цивільним з інших країн, якщо вони туди потрапили без згоди РФ? Наприклад, услід за військовими у російську Суджу поїхали журналісти.
Закони війни не забороняють таке переміщення цивільних на окуповану територію — журналісти, медики можуть туди їздити. Але якби Україна поселяла цих людей там, це було б проблемою, бо це заборонено четвертою Женевською конвенцією.
Чи мають право міжнародні гуманітарні організації приїжджати на цю територію, якщо Росія виступає проти або вважає їхню роботу незаконною?
Деяким з цих організацій може бути некомфортно працювати на окупованих територіях Росії без дозволу на це РФ. Тому думаю, врешті все зведеться до розгляду конкретних випадків окремих організацій.
Україна створила на території окупованої частини Курської області військову комендатуру. Які в неї повноваження та обовʼязки?
Ті, про які я казав вище — підтримання законності, гуманітарна допомога і таке інше. Добре, що Україна впроваджує адміністративні механізми для виконання цих зобов’язань згідно з законами про окупацію.
Чи має там залишатися місцева російська поліція? А якщо її буде недостатньо, чи може Україна направити туди своїх правоохоронців?
Україна має зобов’язання підтримувати правопорядок. Вона може зробити це за допомогою наявних правоохоронних органів, якщо це можливо. Якщо ні, може йтися і про свою поліцію.
Місцевим також потрібна медична допомога. Можемо припустити ситуацію, що значна частина російських лікарів виїде з цих територій. Чи зобовʼязана Україна прислати своїх лікарів?
Це відповідає зобов’язанням України щодо законодавства про окупацію.
Чи мають російські чиновники на цій території співпрацювати з українськими військовими?
Закон про окупацію не забороняє таку співпрацю, але вона може підлягати покаранню згідно з законодавством усунутого суверена. Можна було б тільки сподіватися, що РФ утримається від покарання цих людей за те, що вони будуть намагатися убезпечити населення.
Чи може Україна інтернувати місцевих цивільних?
Є висока планка вимог для втрати захищеного статусу цивільних. Треба довести, що це дійсно необхідно для безпеки. Якщо тільки цивільні не беруть участь у бойових діях, не стріляють по українських силах, не встановлюють міни й таке інше. Тоді вони можуть стати законними цілями.
За тиждень починається навчальний рік: чи зобовʼязана Україна забезпечити дітям доступ до шкіл і безпечне навчання?
Школи на окупованій території повинні працювати. А закон про окупацію зобов'язує гарантувати безпеку дітей. Тож потрібно, наскільки це можливо, підтримувати роботу шкіл, якщо це відповідає правилам безпеки.
Діти повинні вчитися за російською програмою?
Закон щодо окупації не зводиться до такого рівня конкретності. Є заборони, наприклад, на призов населення окупованих територій, але якщо казати чому та як саме повинні навчати дітей в школах, це більше на розсуд окупаційної влади.
Які категорії цивільних Україна може евакуйовувати?
Це залежатиме від конкретних ситуацій, але Україна завжди має дбати про безпеку. Якщо є підстави вважати, що цивільні в зоні ризику, треба вжити необхідних заходів, щоб захистити їх.
Хто саме і куди має проводити цю евакуацію?
Україна має попереджати цивільних про те, що їм потрібно виїхати. Якщо вони в зоні ризику й відмовляються виїжджати, є сенс у примусовій евакуації. Але знову ж таки, це треба робити лише для їхньої безпеки.
Які нові обовʼязки або правові виклики можуть зʼявитися в України, якщо окупація триватиме довго, скажімо, понад рік?
Суверен може ухвалити закони, спрямовані на покарання за співпрацю з окупаційною владою. Це може ускладнити життя не лише росіянам на цій окупованій території, а й українській владі, яка намагається нею керувати.