Лубінець поговорив із Москальковою про обмін полонених росіян з Курської області

Омбудсман Дмитро Лубінець. Суспільне Рівне

Український омбудсман Дмитро Лубінець провів розмову із російською уповноваженою з прав людини Тетяною Москальковою з приводу обміну полоненими на тлі просування ЗСУ в Курській області.

Про це він сказав в етері телемарафону.

Уповноважений зазначив, що розмову ініціювала Москалькова.

"Я дуже сподіваюся, що, попри публічні заяви російських ЗМІ, що росіяни нібито прийняли рішення призупинити якісь обміни… У нас зараз обмін інформацією відбувається. Я також інформую МКЧХ і ООН, що права російських військовополонених захищаються, ми моніторимо цю ситуацію і в будь-який час Україна готова продовжувати обмінні процеси на підставі Женевської конвенції", — сказав він.

Лубінець наголосив, що для України є пріоритетні категорії для обміну: насамперед важкопоранені, по-друге — українські жінки, і в третю чергу — всі ті, хто залишається в полоні.

Він також додав, що ситуація в Курській області змусила Росію проявляти ініціативу в питанні обміну полоненими, чого вона раніше не робила.

"Чим ця ситуація завершиться, я не знаю, але українська сторона завжди готова проводити обмінні процеси", — зазначив омбудсман.

Раніше український державний проєкт з пошуку російських військових "Хочу знайти" повідомив, що у полон у Курській області Росії потрапило "дуже багато" військовослужбовців ЗС РФ. Серед них є строковики, контрактники та мобілізовані. Там зауважили, що є дані щодо загиблих, чиї тіла росіяни не забрали під час відступу.

Також "Хочу знайти" оприлюднив фото з дрону, на якому, як йдеться у публікації, зображено 32 російських військовополонених, які здалися у полон у середу, 7 серпня, в Курській області Росії. Ще 8 — не помістилися у кадрі.

Аналітики VoxCheck у співпраці зі Суспільним підтвердили, що фото та відео, на яких можуть бути російські полонені, були відзняті в районі Міжнародного автомобільного пункту пропуску "Суджа" Курської області Росії.

Бої у Курській області РФ

6 серпня у Росії заявили, що українські війська прорвали кордон, зайшли на територію Курської області та почали там своє просування. У Міноборони заявили про бої в регіоні і висування в Курську область резервів російських військ. У ЗСУ ситуацію не коментували.

Через добу на це відреагував очільник Кремля Володимир Путін — звинуватив Україну у "провокації". Увечері 8 серпня у Бєлгородській, Брянській та Курській областях оголосили режим контртерористичної операції. 12 серпня Путін скликав нараду щодо ситуації в прикордонних з Україною регіонах та наказав Міноборони РФ, аби російська армія "вибила супротивника" з Курської області.

8 серпні росЗМІ повідомили, що українські військові під час операції у Курській області Росії за добу прорвали дві лінії фортифікаційних споруд. Їх російська влада побудувала за 2,5 роки повномасштабної війни, витративши 15 мільярдів рублів.

Аналітики VoxCheck підтверджували правдивість відеороликів з українськими військовими із Суджі й інших міст Курської області, а також взяття полонених росіян та розбиття колони армії РФ у тій області.

На події у Курській області РФ відреагували у США та Європейському Союзі — зауважили, що Україна має право захищатися на свій розсуд. Німеччина не заперечує використання в Курській області переданої ФРН зброї. А Китай сказав, що уважно стежить за ситуацією, й закликав сторони до деескалації.

12 серпня Президент Володимир Зеленський і Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський вперше прямо підтвердили наступальну операцію ЗСУ в Курській області РФ. За словами Сирського, під контролем українських військ перебуває близько тисячі квадратних кілометрів території Росії.