МЗС: "Україна не зацікавлена тому, щоб забрати територію Курської області"

Речник МЗС України Георгій Тихий на брифінгу в Києві 13 серпня 2024 року. Суспільне Новини/Анна Железняк

Україна не зацікавлена в тому, щоб забирати територію Курської області Росії, йдеться про захист життів українських громадян, яких армія РФ обстрілює з території цього регіону. Операція Сил оборони відбувається без якихось порушень міжнародного гуманітарного права, однак є побоювання, що такі інциденти Росія може сфабрикувати.

Про це на брифінгу у вівторок, 13 серпня, повідомив речник МЗС Георгій Тихий, передає кореспондентка Суспільного.

“Україна не зацікавлена тому, щоб забрати територію Курської області, але ми хочемо захистити життя своїх людей. Я просто нагадаю, що, зокрема, з районів Курської області тільки від початку цього літа і тільки по районам нашої Сумської області України було затримано більше двох тисяч ударів. Це РЗВ, це ствольна артилерія, міномети, дрони, 255 керованих авіабомб, більше сотні ракет”, — пояснив Тихий.

Як пояснив Тихий, щоб захиститися від російського терору Україна не має змоги завдавати далекобійних ударів, тому є потреба за допомогою Збройних Сил проводити звільнення цих прикордонних районів від російських військових контингентів, які задають ударів по Україні. Також, за його словами, операція в Курській області допомагає фронту: не дозволяє Росії перекидати додаткові підрозділи на Донеччину і ускладнює її військову логістику.

За словами Тихого, Україна досягає відповідних цілей у Курській області та буде продовжувати це робити. Він додав, що вже є дані про те, що у Москві дуже занепокоєні тим, що операція Сил оборони відбувається без якихось порушень міжнародного гуманітарного права, які вони б дуже хотіли бачити і використовувати у своїй пропаганді. Тому є обґрунтовані підозри й побоювання, що такі інциденти Росія може сфабрикувати.

“Сфабрикувати, створити такі підроблені інциденти, у тому числі, з можливими переодяганнями в уніформу українських військових. І ми застерігаємо наших партнерів активно бути готовими до такого розвитку подій”, — сказав Тихий.

Тихий наголосив, що Збройні Сили України – це цивілізована європейська військова сила, яка повністю дотримується законів і звичаїв міжнародного гуманітарного права.

“Ціллю Сил оборони України є лише військові сили і військові контингенти. Це дуже важливо. І мета цієї операції – це збереження життів наших дітей, захист території України від російських ударів”, — сказав речник МЗС.

За його словами, Росія принесла війну на територію України і цілком справедливо, що тепер ця війна повертається на територію Росії. Чим швидше Росія погодиться на відновлення справедливого миру, зокрема на основі Формули миру, яка до такого самовіру веде, тим швидше припиняться рейди на територію Росії, додав Тихий.

“А поки Путін цю війну продовжує, він буде отримувати від України такі відповіді. Це абсолютно легітимні дії України, зокрема в рамках реалізації права на самозахист”, — сказав речник МЗС.

Що відомо про бої в Курській області

6 серпня в Міністерстві оборони Росії заявили про прорив українськими військами кордону і початок боїв у Курській області. Через добу на це відреагував лідер Кремля Володимир Путін — звинуватив Україну у "провокації". Увечері 8 серпня у Бєлгородській, Брянській та Курській областях оголосили режим контртерористичної операції. 12 серпня Путін скликав нараду щодо ситуації в прикордонних з Україною регіонах та наказав Міноборони РФ, аби російська армія "вибила супротивника" з Курської області.

Аналітики VoxCheck підтверджували достовірність відеороликів з українськими військовими із Суджі й інших міст Курської області, а також взяття полонених росіян та розбиття колони армії РФ у тій області. Але українська влада лише 12 серпня підтвердила, що ЗСУ присутні в Курській області — президент Володимир Зеленський доручив підготувати гуманітарний план для території, а головнокомандувач Олександр Сирський заявив, що під контролем Сил оборони 1000 кв. км Курської області.

Бої в Курській області Росії прокоментували в Сполучених Штатах та Європейському Союзі — зауважили, що Україна має право захищатися на свій розсуд. Німеччина не заперечує використання в Курській області переданої ФРН зброї. А Китай сказав, що уважно стежить за ситуацією, й закликав сторони до деескалації.