TikTok показує менше "антикитайського" контенту: результати дослідження

Американський прапор і TikTok, Шанхай, Китай, 27 липня 2024 року. Getty Images/Costfoto

Нове дослідження виявило, що відео, які засуджують порушення прав людини в Китаї, важче знайти на платформі TikTok порівняно з іншими соціальними мережами, такими як Instagram і YouTube. Це може свідчити про те, що американські користувачі TikTok отримують неповну картину щодо історії Китаю, коли шукають ключові терміни або фрази.

Про це повідомляє Bloomberg.

За даними Інституту дослідження мережевих загроз (NCRI) при Університеті Ратгерса, користувачі TikTok у США, які шукають такі слова, як "Тяньаньмень", "Тибет" і "уйгури", частіше стикаються з позитивним або нейтральним контентом порівняно з тими ж запитами в Instagram та YouTube. У межах експерименту дослідники створили 24 нові акаунти в TikTok, Instagram і YouTube, щоб імітувати досвід американських підлітків, які реєструються в соціальних мережах. Вони виявили, що алгоритми TikTok частіше демонструють позитивний, нейтральний або не пов’язаний з темою контент.

Директор NCRI Джоел Фінкельштейн зазначив, що TikTok найуспішніше витісняє точну інформацію про порушення прав людини в Китаї. Опитування, проведене разом із дослідженням, показало, що люди, які проводять у TikTok три години або більше на день, мають значно позитивніші погляди на ситуацію з правами людини в Китаї порівняно з тими, хто не користується додатком.

Представник TikTok заперечив результати NCRI, заявивши, що створення нових акаунтів і пошук за ключовими словами не відображає реальний досвід користувачів. Він також підкреслив, що TikTok є новішою платформою, ніж конкуренти, і деякі з подій, зазначених у дослідженні, сталися задовго до появи TikTok.

TikTok, який належить китайській компанії ByteDance, перебуває під пильною увагою американських законодавців і регуляторів через побоювання щодо можливого впливу китайського уряду на платформу. Раніше цього року президент Джо Байден підписав закон, який зобов'язує ByteDance продати додаток до 19 січня, інакше TikTok може бути заборонений у США.

Дослідники з NCRI визнали, що їхній аналіз не надає остаточних доказів того, що китайський уряд або співробітники TikTok навмисно маніпулюють алгоритмами. Проте висновки NCRI підсилили побоювання, що TikTok може бути використаний для поширення прокитайської пропаганди серед американської молоді, що стало одним із ключових факторів у спробах Конгресу заборонити додаток.

Спроби заборонити TikTok у США

Колишній президент Дональд Трамп у 2020 році намагався заблокувати новим американським користувачам завантаження WeChat і TikTok. У червні 2021 року президент Джо Байден відкликав укази Трампа, які мали на меті заборонити завантаження, і доручив Міністерству торгівлі провести огляд проблем безпеки, пов'язаних із цими застосунками.

У 2022 році президент Джо Байден підписав закон, спрямований на запобігання доступу до TikTok та його використання на державних пристроях.

Монтана стала першим штатом у США, який спробував заборонити TikTok. У травні 2023 року губернатор підписав закон, який забороняє TikTok. А 22 травня компанія TikTok Inc. подала у відповідь позов, який має на меті зберегти застосунок доступним для жителів Монтани. Заборона мала набути чинності з 1 січня 2024 року, але суд її скасував.

У грудні 2022 року двопартійна група сенаторів також представила законопроєкти з пропозицією заблокувати усі соцмережі, пов'язані з Китаєм, Росією, Кубою, Іраном, Північною Кореєю та Венесуелою.

У грудні 2023 року дослідницький центр Pew Research Center опублікував опитування, яке показало, що підтримка заборони TikTok урядом США знижується. Опитування показало, що 38 % дорослих американців підтримують заборону TikTok станом на жовтень порівняно з 50 % у березні.