Журналіст Христо Грозєв про перекидання "вагнерівців" з Африки у Курську область РФ: "Це дезінформація"

Ексклюзивно
Найманець ПВК "Вагнер". AP/Dmitri Lovetsky

Інформація з боку російських провоєнних блогерів щодо перекидання підрозділів ПВК "Вагнер" з Африки, зокрема, з Малі, у Курську область РФ виявилась не більше ніж "психологічним" тиском.

Про це в інтерв'ю Суспільному розповів журналіст-розслідувач й засновник проєкту Bellingcat Христо Грозєв.

"Інформація про те, що "вагнерівці" повернулися з Африки, виявилась психологічною дезінформацією з російського боку, аби продемонструвати, що бодай щось готується як контрудар", — сказав він.

Грозєв підкреслив, що навіть керівництво ПВК "Вагнер" заперечило інформацію про те, що її бійці вже перебувають на Курщині.

"Але, звісно, спроба повернути тих, кого вони (російська влада — ред.) відправили за останній рік і в Малі, і в Буркіна-Фасо, і Нігер та в інші країни Африки, звісно, ​​це буде, бо в них взагалі не вистачає армії на території Російської Федерації", — сказав журналіст-розслідувач.

Раніше у російських Telegram-каналах почала поширюватись інформація, що нібито Росія перекидає з Африки в Курську область найманців з ПВК "Вагнер" на тлі бойових дій, які наразі відбуваються у регіоні.

Бої у Курській області РФ

Міноборони РФ ввечері 6 серпня підтвердило, що у Курській області Росії тривають бої. Туди висунулися резерви російських військ. Там заявили, що близько 8 ранку за московським часом до трьохсот українських військових при підтримці 11 танків та понад 20 ББМ атакували позиції підрозділів прикриття держкордону РФ.

Це, зазначили у Міноборони Росії, сталося в районі населених пунктів Миколаєво-Дар'їно та Олешня Курської області, які примикають до російсько-українського кордону.

У МО РФ стверджують, що до цього причетні військові 22-ї механізованої бригади ЗСУ. Суспільне звернулося за коментарем до пресслужби цієї бригади. Там заявили, що нині ситуацію не коментують. Також цього не роблять у Генштабі ЗСУ.

Раніше джерело NV у ГУР МО повідомило, що до "прориву" в Курській області Росії точно не залучені бійці Російського добровольчого корпусу (РДК).

Очільник Кремля 7 серпня відреагував на "прорив" у Курській області РФ. Він зібрав нараду з російським урядом та звинуватив Україну у "провокації".

Як повідомляє росЗМІ "РИА Новости", під час зустрічі очільника Кремля Володимира Путіна з керівниками силових відомств Росії начальник Генштабу ЗС РФ Валерій Герасимов доповів, що о 05:30 6 серпня до 1000 військових ЗСУ "перейшли в наступ з метою захоплення ділянки території Суджанського району Курської області". Він заявив, що "операція буде завершена розгромом противника і виходом на державний кордон".

Виконувач обов’язків губернатора Курської області РФ Олексій Смірнов написав у Telegram, що вночі повідомив Путіну про оперативну обстановку. Очільник Кремля, мовляв, "тримає ситуацію на особистому контролі". Також Смірнов заявив, що з прикордонних територій вивозять людей.

У Міноборони Росії повідомили про бої у районах Курській області, які безпосередньо примикають до російсько-українського кордону. А ще додали, що "не допущено просування противника вглиб території Російської Федерації".

Речниця МЗС Росії Марія Захарова тим часом заявила, що українські військові атакою на Курську область "спробували посіяти паніку серед жителів регіону". Також вона закликала відреагувати на події міжнародну спільноту.

На події у Курській області РФ відреагували у США. Речник Держепу США Метью Міллер заявив, що Сполучені Штати спілкуються з Україною щодо ситуації у Курській області Росії. Він додав, що немає нічого незвичайного в тому, що "українці не повідомляють нас про свою точну тактику до того, як вони її реалізують".

Що робить ПВК "Вагнер" в Африці

Антон Оксентюк — експерт програми російських та білоруських студій Ради зовнішньої політики "Українська призма", говорить, що "вагнерівці" підтримують в Африці місцевих політичних ватажків і контролюють території з природними ресурсами. Ідеться, зокрема, про золото, уран та літій.

Після загибелі Євгена Пригожина в авіакатастрофі у серпні минулого року частина "вагнерівців" в Африці перейшла під керівництво Головного розвідувального управління (ГРУ) Генштабу Збройних сил РФ. А з початку 2024 року ПВК "Вагнер" відновив рекрутинг в африканських країнах. "І там же вони досі продовжують діяти саме під брендом ПВК "Вагнер", — говорить Оксентюк.

Експерт називає основні країни, де діє ПВК "Вагнер": Малі, Лівія, Судан, Буркіна-Фасо, Кенія, Мозамбік, Центральноафриканська Республіка. В ЦАР, як зʼясували BBC, "вагнерівцями" керує син Євгена Пригожина — Павло.

За даними журналу The Economist "вагнерівці" діяли на території ще кількох країн Африки: Камеруну, Мадагаскару, Демократичної Республіки Конго, Екваторіальної Гвінеї, ПАР, Зімбабве.

26 січня 2023 року США визнали ПВК "Вагнер" транснаціональною злочинною організацією.