Мексика відхилила запит України щодо арешту Путіна

Володимир Путін головує на зустрічі з членами російського уряду в резиденції Ново-Огарьово 7 серпня 2024 року. Getty Images/VALERY SHARIFULIN

Президент Мексики Андрес Мануель Лопес Обрадор відхилив запит уряду України щодо арешту Володимира Путіна у разі, якщо російський лідер відвідає церемонію інавгурації новообраної очільниці країни в жовтні цього року.

Про це пише Reuters.

Під час пресконференції Обрадор заявив: "Ми не можемо цього зробити. Це не в нашій компетенції."

Україна звернулася до Мексики з проханням арештувати Путіна, якщо він відвідає церемонію інавгурації обраної президентки Клаудії Шейнбаум 1 жовтня. Запит базувався на міжнародному ордері на арешт, виданому Міжнародним кримінальним судом (МКС).

Раніше стало відомо, що команда новообраної президентки Мексики Клаудії Шейнбаум в координації з міністром закордонних справ Хуаном Рамоном де ла Фуенте почала розсилати запрошення президентам різних країн на інавгурацію Шейнбаум, яка відбудеться 1 жовтня. Одне з офіційних запрошень надійшло Володимиру Путіну.

Українське посольство в Мексиці наголосило, що Путін є воєнним злочинцем, підозрюваним у викраденні українських дітей і депортації їх до Росії.

У Мексиці на початку червня пройшли президентські вибори, і перемогу здобула кандидатка від керівної коаліції Клаудія Шейнбаум.

МКС видав ордер на арешт Путіна минулого року, звинувачуючи його у воєнних злочинах, пов'язаних з незаконною депортацією сотень українських дітей до Росії після вторгнення РФ в Україну на початку 2022 року. Хоча Росія не є членом МКС, Мексика є учасницею цього суду.

Що відомо про ордер на арешт Путіна

17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт керівника РФ Путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей. Якщо вони виїдуть за територію Росії в країни, які є учасниками МКС та ратифікували Римський статут, їх повинні заарештувати та передати до суду, повідомив генпрокурор України Костін.

Речниця російського МЗС Захарова заявила, що ордер МКС на арешт Путіна "не матиме для Росії жодного значення", адже країна не є учасницею Римського статуту та не зобов'язана дотримуватися рішень МКС.

МКС може притягти вище керівництво Росії до відповідальності за три види порушень міжнародного права: воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид. Депортація дітей, щодо якої видали ордер на арешт Путіна, підпадає під перший пункт.

Водночас МКС не може засудити за злочин агресії — факт нападу Росії на Україну. Оскільки ані Україна, ані Росія не ратифікували основоположний документ суду — Римський статут. Аби засудити РФ та Путіна за факт нападу, потрібно створити спеціальний трибунал.

Україна працює над створення спеціального трибуналу для покарання керівництва РФ за злочини в Україні не тільки з початку повномасштабної війни, а з початку агресії 2014 року.