Вища кваліфікаційна комісія суддів обрала нового голову. Хто ним став

Андрій Пасічник. з сайту ВККС

Члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККС) сьогодні, 7 серпня, обрали новим головою комісії Андрія Пасічника. Його кандидатура була підтримана дев’ятьма голосами.

Про це стало відомо за результатами засідання комісії.

Окрім Пасічника, свою кандидатуру на цю посаду очільника ВККС також висунув Віталій Гацелюк, який отримав шість голосів.

"Вища кваліфікаційна комісія суддів України, у пленарному складі розглянувши питання про обрання голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, вирішила: обрати на посаду голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів України члена комісії Пасічника Андрія Володимировича строком на один рік", — сказала головуюча на засіданні членкиня ВККС Галина Шевчук, оголошуючи рішення.

Після обрання новим головою ВККС Андрія Пасічника заступник голови комісії Руслан Сидорович звернувся до членів ВККС із заявою щодо свого звільнення з посади.

"Відповідно до вимог закону, якщо головою комісії обрано члена комісії, який не є суддею, заступником голови комісії може бути лише суддя. У зв’язку з тим, що за результатами голосування, яке щойно було оголошено лічильною комісією, було обрано не суддю — нашого колегу, я прошу розглянути мою заяву про звільнення з адміністративної посади заступника голови комісії, і, відповідно, як вимагає закон і регламент, перейти до обрання заступника голови комісії", — сказав він.

Після обговорення питання в закритому режимі головуюча на засіданні членкиня ВККС Галина Шевчук оголосила ухвалене рішення членів ВККС.

"Розглянувши заяву Сидоровича Руслана Михайловича Вища кваліфікаційна комісія суддів України вирішила: заяву Сидоровича Руслана Михайловича про припинення повноважень заступника голови комісії задовольнити, припинити повноваження заступника голови комісії Сидоровича Руслана Михайловича", — сказала Шевчук.

Що відомо про Андрія Пасічника

За даними ВККС, Андрій Пасічник був призначений на посаду члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України 1 червня 2023 року.

Він кандидат юридичних наук, має вчене звання доцента. Є адвокатом та до 2020 року практикував у сферах корпоративного, цивільного та адміністративного права. Вивчав менеджмент у Києво-Могилянській бізнес-школі.

У 2020–2023 роках очолював Управління повних перевірок Національного агентства з питань запобігання корупції. Має досвід у сфері запобігання та боротьби з корупцією, запровадження цифрових інструментів у практики державного органу, управління проєктами.

Що цьому передувало

27 березня, Вища кваліфікаційна комісія суддів задовольнила заяву голови Комісії Романа Ігнатова про звільнення його з посади члена ВККС за власним бажанням.

20 червня 2024 року члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України не змогли обрати нового голову комісії, оскільки жоден із кандидатів не набрав необхідної кількості голосів для обрання на посаду голови. Тоді свої кандидатури висували член ВККС Андрій Пасічник та заступник голови ВККС Руслан Сидорович.

Для чого потрібна ВККС

Вища кваліфікаційна комісія суддів — своєрідна кадрова комісія в судовій системі. Вона веде облік суддів, проводить їхнє кваліфікаційне оцінювання, переводить з одних судів до інших, відбирає кандидатів на посади суддів, словом, формує в країні суддівський корпус.

ВККС не працює майже три роки — попередній склад комісії парламент розпустив у жовтні 2019-го, висловлюючи незгоду з реформою попередньої влади. Це призвело до того, що в судовій системі призупинився добір суддів. Наразі не вистачає 2500 суддів, а чимало суддів не можуть відправляти правосуддя, оскільки в них закінчився п’ятирічний термін повноважень.

Новий конкурс до Вищої кваліфікаційної комісії суддів розпочався у вересні 2021 року. Тоді створили комісію, до якої увійшли по половині складу українські та міжнародні судді та експерти. До повномасштабного вторгнення вони встигли провести кілька організаційних засідань. Велика війна призупинила процес відбору кандидатів на пів року — знову комісія почала працювати влітку 2022 року.