Звільнений з російської тюрми російський опозиційний політик Ілля Яшин розповів, що публічно просив не включати його в жодні списки для обміну.
Про це він сказав на спільній пресконференції з іншими звільненими росіянами Володимиром Кара-Мурзою та Андрієм Пивоваровим у Бонні в Німеччині у п’ятницю, 2 серпня.
“З першого дня за ґратами я говорив, що не готовий до жодних обмінів. Я публічно просив не включати мене ні в які обмінні списки. Я відмовився залишати Росію під загрозою арешту”, — заявив опозиціонер на зустрічі з журналістами.
За його словами, він до останнього дня "боровся за своє право залишатися в Росії".
Яшин розповів, що за кілька днів до обміну до нього в камеру прийшли співробітники Федеральної служби виконання покарань, вимагаючи від нього підписати прохання про помилування.
“Я сказав абсолютно чітко і недвозначно, що не буду ніколи просити вибачення у людини, яку вважаю вбивцею і тираном”, — розповів опозиціонер.
Яшин зачитав перед журналістами свою заяву з вимогою залишити його в РФ, яку написав перед самим обміном. Він підкреслив, що вважає своє видворення з країни незаконним.
Що відомо про Іллю Яшина
Ілля Яшин, опозиційний діяч в Росії. Яшин був активним критиком Кремля і відбував тюремне ув'язнення за свою політичну діяльність, підтримував Навального. Правозахисний проєкт “Підтримка політв'язнів. Меморіал” визнав Яшина політичним увʼязненим.
Між Росією, США та країнами Європи 1 серпня провели масштабний обмін ув'язненими — найбільший, як пишуть закордонні ЗМІ, з часів другої світової.
Росія віддала ув'язнених за політичними статтями журналістів, письменників та правозахисників – серед них Еван Гершкович, Пол Вілан, Алсу Курмашева, Володимир Кара-Мурза.
Натомість західні країни передали обвинувачених у шпигунстві та у зборі даних для російської розвідки, зокрема Вадима Красікова, засудженого до довічного терміну в Німеччині.
Турецьке управління розвідки повідомило, що загалом обміняли 26 полонених з семи країн: 10 звільнених, у тому числі двоє дітей, у рамках обміну в Анкарі прямують до Росії, 13 — до Німеччини та троє — до США.