Байден поговорив із Нетаньягу про загрози з Ірану. Що сказав президент США

Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу виступає перед законодавцями в Кнесеті, парламент Ізраїлю, в Єрусалимі, 17 липня 2024 року. AP/Ohad Zwigenberg

Президент Сполучених Штатів Джо Байден 1 серпня мав бесіду з прем'єр-міністром Ізраїлю Беньяміном Нетаньягу. Білий дім запевнив, що підтримає Ізраїль від усіх загроз з боку Ірану.

Про це йдеться на сайті адміністрації Байдена.

"Президент підтвердив свою відданість безпеці Ізраїлю від усіх загроз з боку Ірану, зокрема від його маріонеткових терористичних угруповань ХАМАС, «Хезболла» та хуситів", — ідеться в пресрелізі.

Байден також обговорив зусилля з підтримки оборони Ізраїлю від загроз — від балістичних ракет і безпілотників тощо, — включно з новим розгортанням війська США.

Білий дім пише, що Байден і віцепрезидентка США Камала Гарріс закликали Нетаньягу до деескалації, а не більшої напруженості в регіоні.

Водночас Байден вважає, що смерть політлідера ХАМАСу Ісмаїла Ханії не сприятиме припиненню вогню в Секторі Гази, про що домовлялися за посередництва США останніми тижнями.

Як передає Reuters, про це Байден сказав на об'єднаній базі Ендрюс, штат Мериленд, де пізно приземлився літак з ув'язненими, які напередодні звільнила Росія.

Що відомо про удар по Тегерану

В іранській столиці Тегеран 31 липня під час авіаудару загинув один із лідерів палестинського бойового угруповання ХАМАС Ісмаїл Ханія. Зараз триває розслідування.

Іран та ХАМАС звинувачує в атаці Ізраїль, який пообіцяв вбити Ханію та інших лідерів ХАМАСу за напад на Ізраїль 7 жовтня. Ізраїль не підтверджував свою причетність до ліквідації Ханії.

Верховний лідер Ірану Алі Хаменеї видав наказ — завдати прямого удару по Ізраїлю у відповідь на вбивство в Тегерані лідера ХАМАС Ісмаїла Ханії. Високопоставлені європейські та американські дипломати провели термінові переговори, щоб уникнути масштабної війни на Близькому Сході після вбивства Ханії.

62-річний Ісмаїл Ханія з 2017 року очолював політичне крило ХАМАСу. Він проживав у столиці Катару Досі. Чоловік керував політичними операціями ХАМАСу, обіймаючи посаду голови політбюро руху, і відігравав центральну роль у переговорах угруповання, зокрема й угоду про припинення вогню з Ізраїлем. Лідером ХАМАСу Ханія став 2006 року, коли угруповання прийшло до влади в Секторі Гази. Ханія двічі відбував строк в ізраїльських в'язницях — у 1980-х і 1990-х роках.