Президент України Володимир Зеленський заявив, що дав завдання українським дипломатам й попросив міжнародних партнерів до листопада цього року закінчити з мирним планом, який передбачає закінчення війни.
Про це він розповів в інтерв'ю представникам французьких ЗМІ.
"І там (у цьому документі — ред.) буде все виписано. Буде і територіальна цілісність, і суверенітет тощо. І ось цей план буде до другого саміту миру підготовлений", — пояснив Зеленський.
Президент додав, що більшість світових лідерів й він сам вважають, що Росія має бути присутня на другому мирному саміті, інакше потрібних результатів не буде досягнуто.
"Тому, що воює Росія проти України. І це є сторона цієї війни, тому всьому світу потрібно, щоб російські представники були на другому саміті. Я не хочу, щоб вони (РФ — ред.) заблокували процес підготовки спільного плану. Ми його підготуємо, і він буде на столі. І, будь ласка, раз весь світ хоче, щоб вони (росіяни — ред.) були за цим столом — ми не можемо бути проти, тому що для нас важливо їх зупинити", — сказав Зеленський.
Водночас він наголосив, "що це не значить, що в цей момент ми будемо на кордонах 1991 року".
"Я вважаю, що справедливий мир для України — це відновити всю територіальну цілісність, але це не значить, що (це станеться — ред.) тільки завдяки зброї. Я вважаю, що сьогодні ми стоїмо на фронті, поки Росія хоче воювати. Буде у нас мирний план, буде сильна позиція, буде згода більшості країн погодитися з ним — і потім ми можемо вирішити ці питання дипломатично, якщо РФ захоче", — сказав президент.
Наприкінці червня цього року Зеленський інформував, що Україна формує команди й групи, які розроблятимуть плани дій за "формулою миру".
У липні Зеленський заявив, що припинення вогню між Україною та Росією можливе лише на "зрозумілому" міжнародному майданчику в присутності лідерів країн, яким довіряють.
Що передбачає українська "формула миру"
11 жовтня 2022 року президент Володимир Зеленський озвучив лідерам країн "Групи семи" (G7) Формулу миру для подолання російської загрози.
Документ зокрема передбачає оборонну підтримку України, захист територіальної цілісності та покарання винних у збройній агресії. Також формула передбачає протидію екоциду та фіксацію завершення війни.
Формула миру включає 10 пунктів:
- Радіаційна та ядерна безпека.
- Продовольча безпека.
- Енергетична безпека.
- Звільнення всіх полонених і депортованих.
- Виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку.
- Виведення російських військ і припинення бойових дій.
- Повернення справедливості.
- Протидія екоциду.
- Недопущення ескалації.
- Фіксація закінчення війни.