Сполучені Штати Америки призупиняють надання допомоги на понад 95 мільйонів доларів уряду Грузії через закон про "іноагентів". Вашингтон вважає його антидемократичним.
Про це заявив держсекретар США Ентоні Блінкен, пише Reuters.
Він зауважив, що пауза в допомозі від США — це результат перегляду двосторонньої співпраці.
"Антидемократичні дії й неправдиві заяви грузинського уряду несумісні з нормами членства в ЄС і НАТО", — сказав Ентоні Блінкен.
Водночас держсекретар США додав, що Вашингтон продовжить надавати допомогу на користь народу цієї країни.
Раніше у Держдепартаменті США засудили дії парламенту Грузії, який подолав вето президентки й остаточно схвалив закон про "іноагентів". Там пригрозили застосувати санкції. Речник Держдепу Метью Міллер назвав закон антидемократичним і таким, що не відповідає європейським нормам.
Міллер нагадав слова держсекретаря Ентоні Блінкена, який заявив, що США запроваджують візові обмеження щодо Грузії, які стосуватимуться осіб, відповідальних за підрив демократії у країні, а також починають перегляд відносин із Тбілісі.
Що відомо про грузинський "закон про іноагентів"
13 травня, юридичний комітет парламенту Грузії розглянув та підтримав законопроєкт "Про прозорість іноземного впливу" у третьому читанні за 67 секунд.
Парламент Грузії 14 травня ухвалив у третьому читанні законопроєкт "Про прозорість іноземного впливу" — так званий закон про "іноагентів".
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі заявила, що наклала вето на законопроєкт "Про прозорість іноземного впливу".
"Ехо Кавказу" повідомляло, що керівна партія "Грузинська мрія" має достатньо голосів, щоб подолати вето. Якщо і після цього президент не підпише закону, його підписує та публікує голова парламенту.
28 травня парламент Грузії остаточно затвердив закон "Про прозорість іноземного впливу", подолавши вето президентки країни.
28 липня грузинська опозиція подала позов до Конституційного суду країни через закон про "іноагентів". Опозиційні парламентарі наполягають, що спірний закон порушує 72 статтю Конституції Грузії, яка наказує державним органам "твердо дотримуватися євроатлантичного курсу". Позов підписали 32 опозиційних депутати.
Крім того, схожий позов до Конституційного суду Грузії вже подали президентка країни Саломе Зурабішвілі та неурядовий сектор.
Закон про "іноагентів" фактично є аналогом закону, ухваленого в Росії. Згідно з документом, ЗМІ та громадським організаціям, які отримують фінансування з-за кордону, надаватимуть статус "агентів іноземного впливу". Реєструвати іноагентів має прокуратура, а не служба держреєстру. Для фізичних осіб за порушення закону передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до п'яти років, для юридичних — штраф.