У Києві пройшов мітинг проти переслідувань грузинських добровольців у ЗСУ

Мітинг проти переслідувань грузинських добровольців у ЗСУ, Київ, 29 липня 2024 року. Суспільне Новини/Влада Колодій

У столиці Україні ввечері 29 липня відбувся мітинг проти репресивних заходів стосовно добровольців із Грузії, які воюють на боці України в складі ЗСУ. Організатори кажуть, що за кілька днів до цього спецслужби Грузії почали переслідувати бійців.

Про це повідомляє кореспондентка Суспільного з місця проведення акції біля посольства Грузії.

Там, за даними організаторів, зібралося 80 людей. Вони також зауважили, що це перша така акція в Києві.

За словами демонстрантів, кілька днів тому Служба держбезпеки Грузії почала вживати репресивних заходів щодо грузинських добровольців: їх почали оголошувати в розшук, а ветеранів викликати на допити.

"Це один із кроків щодо посилення проросійських сил у Грузії. Після прийняття закону про «іноагентів» вони хочуть завадити добровольчим силам — посадити тих, хто вже воював чи воює в Україні, та залякати тих, хто тільки збирається долучитися до боротьби з РФ", — кажуть організатори акції.

Вони додають, що більшість добровольців нині на фронті й не мають можливості прийти на мітинг.

Мітингарі вимагають від влади Грузії невідкладно припинити переслідування бійців, які воювали за Україну. Чекають також реакції від посольства Грузії в Україні.

"Ця акція — підтримка грузинських добровольців від народу України. І ми дуже вдячні. Ми маємо боротися разом, бути разом. Це дуже приємно. Це наші друзі", — сказав у коментарі Суспільному Ладо Гамсахурдія, представник військового комітету кавказького союзу.

На його думку, мета переслідувань добровольців — аби керівна партія "Грузинська мрія" знову лишилася при владі у жовтні, коли відбудуться парламентські вибори в країні. "Проросійська влада хоче ще раз утриматися в Грузії", — каже Гамсахурдія.

Грузини також добиваються, аби їх підтримали не лише Україна, а й інші європейські країни.

Грузини пам'ятають, як у 2008 році українські військові врятували цивільних Грузії — жінок, дітей — під час війни з Росією.

"Україна зараз воює не тільки за свою Батьківщину або за Грузію. Україна воює за весь світ, мир в усьому світі. Тому що не якщо не зупинити цю агресію, вона розповзеться, як ракова пухлина. Нам, грузинам, це дуже зрозуміло, бо війна Росії проти Грузії почалася не у 21 столітті — 300 років ми воюємо проти цього агресора", — розповів Суспільному Міхаіл Батурин, командир грузинського тактичного підрозділу.

Він розповів, що його побратими, які отримали на фронті в ЗСУ поранення та поїхали в Грузію провідати свої сім'ї, зараз перебувають під великим тиском. На них заводять справи, підкидають їм зброю, за словами Батурина.

"Це все замовлення Кремля, який виконує російська адміністрація в Грузії. Я не можу назвати владу сьогодні в Грузії грузинською владою. Бо вони виконують всі директиви з Кремля", — додає протестувальник.

Владислав Артюшенко, організатор мітингу, вважає, що можна захистити права грузинів в Україні та тиснути на міжнародну спільноту: "Варто звертатися до української влади з вимогами надати спрощену процедуру громадянства, консульську допомогу, політичний захист, звертатися до представників міжнародних організацій, міжнародної спільноти і тиснути передусім на те, що російські агенти впливу в Грузію розвертають Грузію з європейського і західного напрямку в бік Білорусі і Росії".

Що відомо про допити грузинських добровольців

22 липня Служба держбезпеки Грузії (СДГ) підтвердила BBC, що викликає на допити військових, які воювали на боці України. Слідство ведуть за двома статтями Кримінального кодексу Грузії — 18-323 (підготовка тероризму) і 315 (змова з метою насильницької зміни конституційного ладу).

СДГ не уточнила, скількох людей викликано на допит у межах слідства, але, як там кажуть, ветеранів викликають як свідків.

"Радіо Свобода" 22 липня повідомляла про щонайменше шістьох бійців або ветеранів, із якими зв'язувалася СДГ.

Надім Хмаладзе та Важа Цацадзе вважають, що на допити їх викликали за їхню опозиційну думку щодо грузинської влади й за те, що вони виступають проти закону "Про прозорість іноземного впливу".

Що відомо про грузинський "закон про іноагентів"

13 травня, юридичний комітет парламенту Грузії розглянув та підтримав законопроєкт "Про прозорість іноземного впливу" у третьому читанні за 67 секунд.

Парламент Грузії 14 травня ухвалив у третьому читанні законопроєкт "Про прозорість іноземного впливу" — так званий закон про "іноагентів".

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі заявила, що наклала вето на законопроєкт "Про прозорість іноземного впливу".

Видання "Эхо Кавказа" повідомляло, що керівна партія "Грузинська мрія" має достатньо голосів, щоб подолати вето. Якщо і після цього президент не підпише закону, його підписує та публікує голова парламенту.

28 травня парламент Грузії остаточно затвердив закон "Про прозорість іноземного впливу", подолавши вето президентки країни.

Закон про "іноагентів" фактично є аналогом закону, ухваленого в Росії. Згідно з документом, ЗМІ та громадським організаціям, які отримують фінансування з-за кордону, надаватимуть статус "агентів іноземного впливу". Реєструвати іноагентів має прокуратура, а не служба держреєстру. Для фізичних осіб за порушення закону передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до п'яти років, для юридичних — штраф.