У Білорусі призупинили Договір про звичайні збройні сили Європи

У Білорусі призупинили дію Договору про звичайні збройні сили Європи. Він передбачав обмеження на кількість певних видів військової техніки.

Указ підписав невизнаний низкою країн президент Олександр Лукашенко.

Закон про призупинення Палата представників Білорусі ухвалила 17 квітня, Рада Республіки — 6 травня, а на сайті офіційних публікацій країни указ з'явився 28 травня.

Договір про звичайні збройні сили в Європі підписали у 1990 році держави НАТО та Варшавського пакту. Україна, як і Білорусь колись, ратифікувала цей Договір у 1992 році.

Згідно з ним, усі бойові танки, бойові броньовані машини, артилерія, бойові літаки та ударні гелікоптери підпадають під кількісні обмеження.

Якщо у більш ніж двох послідовних щорічних обмінах інформацією держава-учасниця повідомляє про надзвичайно велику кількість цієї техніки, то за запитом вона роз'яснює причини, чому така кількість.

Наприклад, у межах своєї території, згідно з Договором, можна було утримувати не більш як:

  • 20 тисяч бойових танків, з яких не більше 16 500 у регулярних частинах;
  • 30 тисяч ББМ, з яких не більше 27 300 в регулярних частинах;
  • 20 тисяч артилерійських одиниць, з яких не більше 17 тисяч у регулярних частинах;
  • 6800 бойових літаків;
  • 2000 ударних гелікоптерів.

7 листопада РФ заявила про остаточний вихід із Договору про звичайні збройні сили в Європі. Розпорядження про розрив угоди російський президент Володимир Путін видав 10 травня 2023 року.

Держави-члени НАТО засудили вихід Росії з Договору про звичайні збройні сили в Європі та схвалили рішення зупинити дію угоди. Про зупинення дії Договору оголосили в Німеччині, США та Великій Британії — у відповідь на вихід Росії. У березні цього року з договору вийшла Польща, а у квітні — Молдова.