Велика Британія запровадила санкції проти компаній Росії та КНДР

Прапор Великої Британії. Getty Images

Велика Британія 17 травня оголосила про новий пакет санкцій проти Росії та Північної Кореї. Дві російські та одна північнокорейська компанія потрапили під обмеження, бо намагаються порушити або обійти санкції ООН щодо Північної Кореї і торгувати зброєю в обмін на нафту.

Відповідна заява розміщена на сайті британського уряду.

Під обмеження потрапили:

  • російська "Східна стивідорна компанія" ("Восточная стивидорная компания"), що працює в порту Восточний — російський постачальник вантажних послуг;
  • "Паливно-бункерна компанія" ("Топливно-бункерная компания", ТБК) за дозвіл суднам, які беруть участь у транспортуванні нафти до КНДР, працювати в російському порту Восточний;
  • директор ТБК Олексій Михайлович Воротніков;
  • північнокорейська компанія Paekyangsan Shipping Co Ltd, яка керує судном Paek Yang San 1 під прапором КНДР і сприяє військовим програмам Північної Кореї, транспортуючи нафтопродукти між Росією та КНДР.

До цих трьох компаній і фізичної особи Британія застосує певні обмеження, зокрема заморожування активів, заборону на поїздки в Сполучене Королівства та транспортні санкції.

"Пакет санкцій підтверджує той факт, що Росії не вдасться приховати своє незаконне партнерство з КНДР після її вето Групи експертів ООН", — пише уряд Сполученого Королівства. Ідеться про те, що Росія на засіданні Ради безпеки ООН 28 березня ветувала резолюцію, яка продовжувала мандат групи експертів, відповідальних за моніторинг санкцій проти Північної Кореї, хоча самі санкції залишаються в силі.

Тоді заступник посла США в ООН Роберт Вуд попередив, що вето Росії підбадьорить Північну Корею продовжувати загрожувати глобальній безпеці через розробку "балістичних ракет великої дальності та спроби уникнути санкцій".

"Це ще один приклад кричущої підтримки КНДР з боку Росії всупереч санкціям ООН, на підтримку власної незаконної війни в Україні", — ідеться в повідомленні британського уряду.

Що відомо про санкції проти КНДР

Радбез ООН запровадив санкції після першого випробувального ядерного вибуху КНДР у 2006 році та посилювала їх у цілому 10 резолюціях, прагнучи — поки що без успіху — скоротити фінансування та стримати її ядерну програму та програму балістичних ракет.

Остання резолюція про санкції була прийнята РБ ООН в грудні 2017 року. Китай і Росія наклали вето на резолюцію, запропоновану США в травні 2022 року, яка передбачала введення нових санкцій через серію запусків міжконтинентальних балістичних ракет.

Рада Безпеки створила комітет для моніторингу санкцій, а мандат групи експертів з розслідування порушень було продовжено на 14 років.

17 березня США та Південна Корея створили нову робочу групу, яка має на меті перешкодити КНДР закуповувати незаконну нафту з Росії. Представники країн заявили, що нафта є важливим ресурсом для ядерних та ракетних розробок та військової могутності Північної Кореї. Згідно з обмеженнями РБ ООН щодо ядерної зброї та ракетних програм Північної Кореї, Пхеньян має право імпортувати 4 мільйони барелів нафти та 500 000 барелів нафтопродуктів на рік.

Група експертів ООН, яка стежить за виконанням санкцій, заявила цього місяця, що танкери під прапором Північної Кореї могли доставити понад 1,5 мільйона барелів нафтопродуктів у період з 1 січня по 15 вересня минулого року.

Крім того, експерти заявили, що розслідують 58 імовірних кібератак Північної Кореї в період з 2017 по 2023 рік, які принесли їй 3 млрд доларів на подальший розвиток програми створення ядерної зброї.

Експерти також заявили, що Північна Корея продовжує нехтувати санкціями, в тому числі шляхом подальшого розвитку своєї ядерної зброї та виробництва матеріалів, що розщеплюються, — ключових інгредієнтів зброї. Також продовжується імпорт продуктів нафтопереробки всупереч рішенням ради.