Україна захищає Тайвань, зближення КНР та Росії, Ізраїль в пріоритеті — огляд іноземних ЗМІ

Керівник Росії Володимир Путін і президент Китаю Сі Цзіньпін під час зустрічі в Пекіні, Китай, 16 травня 2024 року. REUTERS/Kremlin.ru

Цього тижня іноземні ЗМІ рахували витрати світу на оборону, обговорювали імовірні мирні перемовини України та РФ, а також розбирали зустріч Володимира Путіна та президента Китаю Сі Цзіньпіна. Суспільне підготувало черговий огляд іноземних медіа про Україну.

"Захист України — це захист Тайваню"

Міністр закордонних справ Тайваню Джозеф Ву опублікував колонку у виданні Foreign Affairs про те, що світові демократії, захищаючи Україну, захищають і Тайвань. Ву аргументує думку тим, що Росія та Китай — авторитарні країни, дедалі тісніше співпрацюють, зокрема у військовій сфері, і зацікавлені змінити геополітичний ландшафт. Міністр закликає союзників і далі підтримувати Україну, інакше Тайвань теж буде під небезпекою.

"У найближчі роки доля Тайваню, як і України, стане вирішальним випробуванням, яке світові демократії не повинні провалити", — говорить Ву.

Війна Китаю проти Тайваню, за даними Bloomberg, обійдеться світовій економіці приблизно в 10 трильйонів доларів, що еквівалентно майже 10% світового ВВП. Причини, як пише Ву, в тому, що понад 90% передових мікросхем виробляється на Тайвані, а приблизно половина світового флоту торговельних суден проходить через Тайванську протоку.

Зустріч Сі та Путіна

BBC перед візитом Путіна в Китай уклало аналітику про відносини двох держав і позицію Китаю щодо війни в Україні. Там є теза, суголосна заяві глави МЗС Тайваню: Пекін досі вважає Москву ключем до зміни світового порядку на чолі зі США.

Китайські державні ЗМІ все ще називають вторгнення Росії в Україну відповіддю Москви проти розширення НАТО. Торгівля КНР з РФ процвітає, і хоч Китай не постачає росіянам зброю, але продає технології та компоненти.

Водночас США недавно оголосили про низку нових санкцій проти пекінських і гонконзьких банків і компаній, які співпрацюють з РФ. Економіка КНР не може дозволити собі такий тиск з боку торгових партнерів, зазначають у BBC. Тому Цзіньпіну потрібно балансувати. А отже офіційний Пекін наполягає на тому, що його позиція щодо України є нейтральною, Сі Цзіньпін говорить про мирні перемовини та не схвалює використання ядерної зброї, про що не раз було чути з Росії.

У виданні Handelsblatt вийшла думка журналістки Дани Гайде про перебіг зустрічі Путіна і Сі Цзіньпіна: російський керівник не зміг би продовжувати війну без співпраці з КНР. Тож політики в Пекіні підписали декларацію про подальше розширення їхніх зв'язків. До того ж Сі Цзіньпін і Володимир Путін відвідали Харбінський технологічний інститут — один із так званих "семи синів національної оборони" Китаю. Він проводить дослідження високого рівня для китайських військових. Інститут під санкціями США.

"Візит ще раз показав, що Сі та Путін не зупиняться у своєму курсі на зближення. Військова співпраця також продовжиться, попри війну в Україні, або навіть через неї", — пише Гайде.

Гроші не на подолання голоду, а на зброю

El País цього тижня звернуло увагу, що різке збільшення військових витрат у світі у 2023 році зменшує економічні ресурси для інвестування в добробут людей.

Минулого року військові витрати у світі зросли майже на 7% — це найбільший відсоток з 2008-го. Загалом у 2023-му уряди витратили понад 2,4 трильйона доларів на військовий персонал, обладнання та озброєння. Ця цифра нині наближається до $3 трлн — за таку суму, за оцінками ООН, можна було б досягти всіх Цілей сталого розвитку: викорінення голоду, надання медичних послуг, освіти, житла та електроенергії для всіх жителів країн, що розвиваються.

"Росія збільшила витрати на 24%, довівши їх до суми, що в 13 разів перевищує бюджет Всесвітньої продовольчої програми ООН. Україна ж збільшила витрати на 51%, що втричі перевищує бюджет ЮНІСЕФ на допомогу нужденним дітям планети", — підрахували в El País.

Ізраїль для США буде в пріоритеті, ніж Україна — думка турецького дослідника

На Anadolu вийшла колонка науковця з Всесвітнього дослідницького центру TRT у Туреччині Хусейна Оздеміра. Він стверджує, що пакет допомоги Україні від США на $61 млрд надійшов із запізненням і в обмеженому обсязі, тому є сумніви, що допомоги достатньо, аби переломити війну на бік України.

Крім того, у США насуваються вибори. Якщо переможе Трамп, його політика щодо України може спонукати до швидших перемовин між РФ і Україною: "Незалежно від результату виборів, Зеленський має визнати, що Україна не є таким пріоритетом для американських політиків, як Ізраїль, а це означає, що українці мають взяти на себе основну частину напруженості у відносинах з Росією самостійно".

На думку Оздеміра, Глобальний саміт миру у Швейцарії в червні без участі Росії не дасть результатів. Водночас експерт підводить до того, що українська влада має піти на перемовини — "визнати реальність, що насувається, і уникнути подальших людських жертв у битві, де зміна результату малоймовірна".