Зеленський про Глобальний саміт миру: Україна має отримати комюніке світових лідерів

Президент України Володимир Зеленський на спільній пресконференції у Києві з главою Європейського парламенту Робертою Мецолою, 9 травня 2024 року. Суспільне Новини/Тетяна Джафарова

Президент Володимир Зеленський окреслив цілі Голобального саміту миру, який відбудеться у Швейцарії й заявив, що в результаті Україна має отримати комюніке, підписане лідерами інших держав.

Про це він сказав під час спілкування з журналістами, передає "Інтерфакс-Україна".

"Ми хочемо в результаті отримати комюніке. Хочемо отримати енергетичну безпеку, включно з ядерною. Бо я вважаю, що тут усі зацікавлені, і це може дати нам можливість спрогнозувати іншу зиму", — розповів Зеленський.

Крім цього, за словами глави держави, Україні потрібно отримати вільне судноплавство.

"Будь-які вантажі українським морем без ризику. Це і безпека людей в Одесі, і взагалі на півдні. Тому що вони (росіяни — ред.) б'ють по портах — це й інфраструктура, і море, і економіка. І ще зробити серйозний крок щодо поштовху до обміну полоненими. У гуманітарному аспекті обмін полоненими — це подвійне питання, як і з енергетикою", — сказав він.

На думку Зеленського, "якщо в нас буде серйозна кількість країн і буде відповідне комюніке, це буде наша дипломатична перевага".

"Після цього можна організовувати майданчики в тих чи інших країнах, де технічно буде опрацьовано кожен із цих пунктів. І тоді цей план давати представникам Росії. Якщо нам вдасться, це точно відкриває шлях до наступної зустрічі, де всі інші важливі речі мають бути розроблені", — резюмував президент.

Глобальний саміт миру

15 січня під час візиту до Швейцарії президент Володимир Зеленський заявив, що дві держави розпочинають підготовку до проведення Глобального саміту миру на рівні лідерів.

10 квітня стало відомо, що Швейцарія проведе Глобальний саміт миру, ініціатором якого виступає Україна. Саміт відбудеться 15-16 червня на курорті Бюргеншток в кантоні Нідвальден, поблизу міста Люцерн.

2 травня у МЗС Швейцарії інформували, що Росію не запрошували на перший Глобальний саміт миру, але російські представники повинні будуть взяти участь у наступних засіданнях.

Швейцарська газета Neue Zürcher Zeitung раніше писала, що президент США Джо Байден, який планує взяти участь у саміті G7 в Італії 13-15 червня, може бути присутнім на Глобальному саміті миру.

Згодом Швейцарія звернулася до Китаю із пропозицією взяти участь у Глобальному саміті миру на рівні лідерів держав.

Що передбачає українська "формула миру"

11 жовтня 2022 року президент Володимир Зеленський озвучив лідерам країн "Групи семи" (G7) Формулу миру для подолання російської загрози.

Документ зокрема передбачає оборонну підтримку України, захист територіальної цілісності та покарання винних у збройній агресії. Також формула передбачає протидію екоциду та фіксацію завершення війни.

Формула миру включає 10 пунктів:

  1. Радіаційна та ядерна безпека.
  2. Продовольча безпека.
  3. Енергетична безпека.
  4. Звільнення всіх полонених і депортованих.
  5. Виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку.
  6. Виведення російських військ і припинення бойових дій.
  7. Повернення справедливості.
  8. Протидія екоциду.
  9. Недопущення ескалації.
  10. Фіксація закінчення війни.