Спільний російсько-турецький моніторинговий центр в Азербайджані закривають — Міноборони Туреччини

Речник Міноборони Туреччини контрадмірал Зекі Актюрк під час пресконференції, 18 квітня 2024 року. Скриншот з відео

Діяльність спільного турецько-російського моніторингового центру в Агдамі (Азербайджан) буде призупинено.

Про це 18 квітня на пресконференції повідомив речник Міноборони Туреччини контрадмірал Зекі Актюрк.

"Процес завершення діяльності турецько-російського спільного моніторингового центру, створеного в місті Агдам, Азербайджан, 30 січня 2021 року для моніторингу режиму припинення вогню та запобігання порушенням законодавства в Карабахському регіоні через підписаний меморандум між Турецькою Республікою та Російською Федерацією, продовжується за погодженням з РФ та Азербайджаном", — сказав Актюрк.

16 квітня Росія почала виводити свій миротворчий контингент, який дислокувався у Нагірному Карабаху.

Контингент перебував у регіоні на підставі тристоронньої угоди між Азербайджаном, Вірменією та Росією, підписаної 10 листопада 2020 року. За договором росіяни мали перебувати в Карабаху до 2025 року. За інформацією російських ЗМІ, до складу контингенту входять 1960 військових, оснащених стрілецькою зброєю, 90 бронетранспортерів та 380 одиниць автомобільної та спеціальної техніки.

Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном

Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном через цей регіон розпочався у 1988 році. Тоді внаслідок цього, за різними даними, загинуло понад 30 000 осіб. Режим припинення вогню встановили лише у травні 1994 року.

Попри те, що перемир'я між сторонами було досягнуто, його періодично порушували.

У вересні 2023 року Азербайджан оголосив "антитерористичну операцію" у Нагірному Карабасі, унаслідок чого повернув регіон під свій контроль. Тоді до Вірменії прибули понад 50 тисяч біженців з цього регіону.

28 січня 2024 року Вірменія запропонувала Азербайджану підписати пакт про ненапад, якщо процес укладання мирного договору буде довгим.

Єреван пропонує провести демаркацію кордонів за останніми радянськими картами 1975 року, але Баку проти, пояснюючи це тим, що в 1970-х історичні землі Азербайджану були передані Вірменії. Нині переговори тривають.