Прем'єр Вірменії заявив про готовність передачі чотирьох сіл під контроль Азербайджану

Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян. Фото: AP

Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив про готовність влади передати чотири села під контроль Азербайджану на тлі виникнення спірних питань та побоювань відновлення бойових дій із Баку.

Про це повідомляє агентство Reuters, посилаючись на заяву вірменського очільника уряду під час його візиту до Тавушського регіону на півночі Вірменії, неподалік від низки покинутих азербайджанських сіл, які Єреван контролює з початку 1990-х років.

Зазначається, що ці чотири села (Баганіс Айрим, Ашаги Аскіпара, Хейрімли та Гизилгаджили), які були незаселеними понад 30 років, мають стратегічне значення для Вірменії, оскільки вони розташовані на головній дорозі між Єреваном і грузинським кордоном.

Офіційний Баку заявив, що повернення його земель, які також включають кілька анклавів, повністю оточених територією Вірменії, є необхідною передумовою для мирної угоди, щоб покласти край тридцятилітньому конфлікту навколо регіону Нагірного Карабаху, який азербайджанська армія повернула у вересні минулого року.

Як пише вірменське видання Civilnet, також Пашинян наголосив, що є низка питань щодо інших населених пунктів, зокрема, Воскепару, які потребують обговорення з місцевими жителями та вказав на можливість почати уточнення кордонів з ділянки Баганіс — Беркабер. Він нагадав, що Баку говорить про проблеми в чотирьох селах, а вірменська сторона вказує на проблеми в 31 населеному пункті.

"Баку каже: давайте взаємно звільнимо основні території населених пунктів, а потім почнемо обговорення навколо життєво важливих територій сіл і населених пунктів. Ми ж наполягаємо, що село — це не тільки його адміністративна частина, а й території, необхідні для життя, і обґрунтовуємо нашу позицію", — пояснив Пашинян.

Прем'єр Вірменії додав, що мета уряду полягає в тому, щоб запобігти війні, і саме тому було ухвалено рішення про деталізацію кордонів на цих ділянках.

Ми робимо це не тільки в інтересах Республіки Вірменія, а й для забезпечення безпеки таких сіл, як Воскепар і Кіранц", — сказав він.

Ільхам Алієв, який вп'яте став президентом Азербайджану під час інавгураційної промови 14 лютого, заявив, що Вірменія, а не Азербайджан, має "невирішені територіальні претензії".

Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном

Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном через цей регіон розпочався у 1988 році. Тоді внаслідок цього, за різними даними, загинуло понад 30 000 осіб. Режим припинення вогню встановили лише у травні 1994 року.

Попри те, що перемир'я між сторонами було досягнуто, його періодично порушували.

У вересні 2023 року Азербайджан оголосив "антитерористичну операцію" у Нагірному Карабасі, унаслідок чого повернув регіон під свій контроль. Тоді до Вірменії прибули понад 50 тисяч біженців з цього регіону.

28 січня 2024 року Вірменія запропонувала Азербайджану підписати пакт про ненапад, якщо процес укладання мирного договору буде довгим.

Єреван пропонує провести демаркацію кордонів за останніми радянськими картами 1975 року, але Баку проти, пояснюючи це тим, що в 1970-х історичні землі Азербайджану були передані Вірменії. Нині переговори тривають.