З початку повномасштабної війни Україна отримала від партнерів $83,7 млрд — Мінфін

Міністр фінансів України Сергій Марченко під час весняних зустрічей Світового банку та МВФ, 12 квітня 2023 року. Міністр фінансів України Сергій Марченко під час весняних зустрічей Світового банку та МВФ, 12 квітня 2023 р., Вашингтон, фото: AP

З лютого 2022 року Україна отримала від партнерів 83,7 млрд доларів фінансової допомоги.

Про це повідомив міністр фінансів Сергій Марченко під час засідання круглого столу на підтримку України у рамках Весняних зборів Світового банку та МВФ.

Він підкреслив, що у 2024 році до державного бюджету України вже надійшло 10,2 млрд доларів.

Учасники засідання обговорили забезпечення потреб держбюджету у 2024 та 2025 роках. Партнери відзначили високі результати фінансової політики України, у тому числі збереження фінансової стабільності та впровадження реформ у фіскальному напрямі.

Водночас міністр фінансів додав, що масштабні виклики для фінансової системи зберігаються. Нагальним питанням є забезпечення ритмічної та прогнозованої військової та фінансової допомоги.

“У перші місяці 2024 року ми опинилися в ситуації, коли необхідне обіцяне озброєння і техніка від наших партнерів не надходили вчасно. Це спричинило ситуацію, коли Уряд був змушений авансувати кошти на закупівлю необхідного озброєння та техніки. Цього року ми вже наблизили додаткові 4 млрд доларів США на закупівлю набоїв та амуніції, необхідних для захисту та деокупації територій. Відсутність або затримка у підтримці України спричиняє збільшення фіскального розриву та негативно впливає на нашу спроможність протистояти ворогу на фронті”, — зазначив Сергій Марченко.

До кінця 2024 року потреба у зовнішньому фінансуванні залишається 27 млрд доларів. Вже є запевнення від ЄС на суму близько 12,5 млрд доларів, МВФ – 4,5 млрд доларів та інших. Критично важливим питанням є затвердження Конгресом США пакету допомогу Україні.

Мінфін вже веде активний діалог з міжнародними партнерами щодо залучення фінансових ресурсів у 2025 році. Міністр фінансів зауважив, що для забезпечення передбачуваності необхідно вже зараз розробити план, як збалансувати держбюджет 2025 року.

Одним із практичних рішень має стати використання заморожених російських активів. Росія є причиною масштабних руйнувань та збитків України, що робить використання цих коштів морально виправданим. Агресор має заплатити за свої вчинки.

“Поки триває повномасштабна війна міжнародна співпраця та координація зусиль є необхідними. Агресор володіє значно більшими ресурсами. Україна може перемогти і ми демонструємо це щодня, чинячи опір російській агресії. Захищаючи свої кордони, українці захищають міжнародний порядок і стримують можливе розповсюдження війни на решту території Європи. Все, що нам зараз потрібно – ритмічне забезпечення необхідними засобами як у військовій, так і фінансовій сфері, щоб зрівняти ресурси, вистояти і перемогти у війні”, — додав міністр фінансів України.