ЄС запровадив санкції проти РФ через смерть Навального

Російський опозиціонер Олексій Навальний у клітці під час засідання суду, Москва, 5 лютого 2021 року. Фото: Babuskinsky District Court/AP

Рада Європейського Союзу запровадила санкції проти 33 фізичних осіб і двох установ у РФ, причетних до смерті російського опозиційного політика Олексія Навального в колонії суворого режиму.

Про це йдеться у заяві Ради ЄС.

Під санкції потрапили колонії, де Навальний утримувався з червня 2022 року і до своєї смерті. Це  виправна колонія №6 та виправна колонія суворого режиму №3. Також під санкції потрапив начальник ВК-3 Вадим Калінін і його заступники, судді, високопосадовці пенітенціарної системи та Міністерства юстиції РФ.

Як заявив високий представник ЄС із зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель, “повільне вбивство кремлівським режимом Олексія Навального” є яскравим свідченням повної зневаги цього режиму до людського життя. За його словами, нинішні санкції демонструють рішучість ЄС притягнути політичне керівництво та владу в РФ до відповідальності за порушення прав людини в Росії.

“Водночас ми знаємо, що Путін — це не Росія, а Росія — не Путін. Ми продовжуватимемо підтримувати громадянське суспільство в Росії та незалежні голоси”, — заявив Боррель.

Що відомо про смерть Навального у російській в'язниці

У п'ятницю, 16 лютого, у Росії заявили, що опозиціонер Олексій Навальний помер у тюрмі після прогулянки.

17 лютого прессекретарка російського опозиціонера Навального Кіра Ярмиш підтвердила його смерть у тюрмі та заявила, що Навального убили. Згодом Ярмиш написала, що адвокат та мати Навального приїхали до салехардського моргу, але він виявився зачиненим, хоча у колонії запевняли, морг працює і тіло опозиціонера знаходиться там.

Німецьке видання Bild повідомило, що президент РФ Володимир Путін хотів отримати агента Вадима Красікова, який сидить у німецькій в'язниці. Обговорювалося, що в обмін Путін звільнить Навального.

19 лютого прессекретарка Навального Кіра Ярмиш заявила, що причина смерті російського опозиціонера Олексія Навального досі "не встановлена".

19 лютого високий представник Європейського Союзу Жозеп Боррель перед зустріччю міністрів закордонних справ ЄС запропонував перейменувати європейський режим санкційза порушення прав людини на честь Навального.

22 лютого мати Навального заявила, що їй показали тіло сина, але російська влада ставить їй умови, де і як він повинен бути похований. До того ж за її словами, їй почали"погрожувати".

Згодом соратники Навального, який помер у в'язниці, заявили, що готувався обмін політика і пов'язали його смерть з обміном.

1 березня Навального поховали на Борисівському кладовищі у Москві.