Фінляндія хоче заблокувати в'їзд шукачів притулку з території РФ

. КПП Пелкола в Іматрі, Фінляндія, 14 квітня 2023 рік. Фото: АР/Sergei Grits, File

Фінляндія планує ухвалити тимчасове законодавство, яке дозволить її прикордонним органам блокувати в'їзд шукачів притулку, які намагаються потрапити на територію країни з Росії.

Про це повідомляє Reuters.

Наприкінці минулого року Фінляндія закрила всі пункти перетину кордону з РФ протяжністю 1340 км на тлі зростання кількості прибулих, які не мали дійсних документів для в'їзду до ЄС.

Однак шукачі притулку продовжують прибувати, й уряд Фінляндії вважає, що їхня кількість може значно зрости з приходом весни та покращенням погодних умов.

Гельсінкі звинувачує Москву у спрямуванні мігрантів до кордону, що Кремль заперечує.

"Фінляндія була об’єктом інструменталізованої міграції... Російська влада не тільки не втрутилася в це явище, але й навіть сприяла цьому", — сказав прем'єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо.

За його словами, запропонований законопроєкт буде розісланий для пропозицій, а потім переданий на розгляд парламенту. Уряд сподівається на його якнайшвидше ухвалення.

"Фінляндія повинна бути готова до того, що Росія буде чинити тривалий тиск", — заявили в МЗС.

Прикордонні служби Фінляндії заявили, що понад 1300 шукачів притулку з таких країн, як Ємен, Сомалі та Сирія, в’їхали з Росії з серпня по грудень минулого року. До цього періоду ця кількість становила в середньому лише одну людину на день.

У лютому міністр внутрішніх справ країни Марі Рантанен заявила, що влада має інформацію про те, що на російському боці перебувають тисячі людей, які очікують можливості потрапити до Фінляндії.

3 лютого Прем'єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо заявив, що східний кордон країни залишатиметься закритим. При цьому уряд зараз готує заходи проти будь-якого нелегального проникнення з боку РФ.

6 листопада 2023 року Фінляндія вперше закрила чотири пункти пропуску на кордоні з РФ через зростання кількості прохачів притулку. Потім закриття продовжували ще кілька разів.

Ситуація на кордоні між Фінляндією та Росією

У вересні 2022-го міністр закордонних справ країни Пекка Хаавісто заявив, що Фінляндія не бажає бути "транзитною країною" і починає національні заходи щодо запобігання в'їзду в країну громадянам РФ. Фінляндія також направила лист до Європейської комісії з проханням дати спільні рекомендації всім країнам Шенгенської зони щодо скасування або анулювання віз виданих громадянам Росії. Пізніше Хаавісто повідомив, що з 30 вересня 2022 року Фінляндія закриває кордон для російських туристів із шенгенськими візами.

У квітні на тлі війни в Україні та для уникнення міграційної кризи Фінляндія розпочала будівництво першої ділянки паркану на кордоні з Росією.

А з 16 вересня країна заборонила в'їзд легкових автомобілів, зареєстрованих у Росії. Це зробили після роз'яснення Єврокомісії, аби уникати ухилення від санкцій ЄС.

Прикордонна служба Фінляндії ухвалила рішення з 9 листопада 2023 року не пропускати російських велосипедистів на територію країни, аби запобігти в'їзду нелегальних мігрантів.

22 листопада 2023 року прем'єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо заявив, що Фінляндія закриє всі пропускні пункти на кордоні з Росією, окрім одного, у зв'язку з надмірним потоком шукачів притулку.