Грузія вимагає від України видати їй урядовців часів президентства Саакашвілі

Прапор Грузії. Getty Images

В уряді Грузії заявили, що врегулювання відносин з Україною "важливе і необхідне", і наголосили на тому, щоб українська влада видала країні Зураба Адеішвілі, який з вересня 2022 року працює начальником Департаменту міжнародно-правового співробітництва Офісу генпрокурора та заступника керівника Служби контррозвідки України Георгія Лорткіпанідзе. Ці обидва посадовці займали керівні посади у Грузії за часів президентства Міхеіла Саакашвілі.

Про це йдеться у заяві, яка опублікована на сайті грузинського уряду.

Зураб Адеїшвілі був грузинським міністром юстиції з 2008 до 2012 року. У Грузії Адеїшвілі звинувачують у незаконній конфіскації винного заводу, захопленні телекомпанії "Іберія", викраденні Коби Давіташвілі й жорстокому насильстві над ним, тортурах вʼязнів і банкрутстві банку "Карту" та вбивстві Бута Робакідзе.

Також уряд Грузії просить видати ексначальника одеської поліції Георгія Лорткіпанідзе, якого звинувачують, зокрема, в допомозі Міхеілу Саакашвілі незаконно перетнути кордон. Лорткіпанідзе обіймав за президентства Сааакашвілі посаду заступника міністра внутрішніх справ Вано Мерабішвілі.

"Попри те, що прокуратура Грузії неодноразово зверталася до української сторони з проханням передати цих осіб, українська влада не виявила необхідної поваги до грузинської держави та не передала злочинців Грузії", — йдеться у заяві.

Там також нагадали, що протягом останніх двох років Грузія непохитно заявляла про свою солідарність з Україною та українським народом і засуджувала військову агресію Росії і наголосили, що, крім того, держава надає "велику гуманітарну допомогу дружньому українському народу".

У липні 2023 року МЗС України викликало посла Грузії Георгія Закарашвілі для розмови через стан ув’язненого експрезидента Міхеіла Саакашвілі. Після цього дипломат відбув на батьківщину. Тоді у грузинському МЗС назвали таке рішення української влади "крайньою формою ескалації дипломатичних відносин" між державами.

Що відомо про арешт та стан здоров'я Саакашвілі

1 жовтня 2021 року вперше за вісім років колишній президент Грузії Міхеіл Саакашвілі прибув з України до Грузії. Своє рішення політик пояснив тим, що "хоче захищати волевиявлення громадян" на місцевих виборах в країні. Увечері того ж дня його затримали й доправили до в'язниці у місті Руставі. Після цього політик оголосив голодування і назвав себе "політичним в'язнем". Проти Саакашвілі відкрили справу про незаконний перетин грузинського кордону.

6 листопада Служба держбезпеки Грузії звинуватила Саакашвілі у тому, що він начебто координує з в'язниці дії, спрямовані на насильницьке повалення влади. У ніч проти 20 листопада Саакашвілі доправили у військовий шпиталь у місті Горі. Після цього політик погодився припинити голодування, яке тривало 50 днів, та почав харчуватися за спеціальною схемою.

21 лютого 2022 року Саакашвілі вдруге оголосив про безстрокове голодування на знак протесту проти дій грузинської влади, які, за його словами, не надають йому належної медичної допомоги.

На початку травня 2022 року лікарі й родина Саакашвілі заявили про катастрофічний стан здоров'я Саакашвілі і вимагали від грузинської влади відправити його н7а лікування за кордон.

12 травня торік колишнього президента Грузії Міхеіла Саакашвілі перевели зі слідчого ізолятора в місті Руставі до цивільної клініки "Вівамед".

Адвокат Саакашвілі Шалва Хачапурідзе повідомив, що лікарі підозрюють у колишнього президента Грузії Міхеїла Саакашвілі туберкульоз та деменцію. Загалом ув’язненого політика перевіряють на 34 захворювання.

19 листопада 2022 року мати Саакашвілі заявила, що в організмі її сина виявили підвищений вміст важких металів: ртуті, барію, талію. Пенітенціарна служба Грузії спростувала цю заяву.

6 лютого 2023 року Тбіліський міський суд не задовольнив клопотання адвокатів і не звільнив колишнього президента Грузії Міхеіла Саакашвілі від покарання та не відтермінував його. Саакашвілі назвав рішення суду смертним вироком. З клопотанням про відстрочку чи звільнення від покарання колишнього президента Грузії до суду звернулися адвокати Саакашвілі. Це клопотання суддя Георгій Аревадзе розглядав близько двох місяців.

15 лютого 2023 року Європарламент ухвалив резолюцію, якою закликав Грузію помилувати та звільнити експрезидента Михеїла Саакашвілі. Текст резолюції ухвалили 577 голосами "за", 33 "проти" та 26 "утрималися".

13 липня 2023 року польські лікарі розпочали комплексне медичне обстеження експрезидента Грузії Міхеіла Саакашвілі, у зв’язку з погіршенням його стану в ув’язненні.

У серпні 2023 року в Офісі омбудсмена Грузії заявили, що стан експрезидента країни Міхеіла Саакашвілі погіршується через голодування і запевнили, що його лікування триватиме.