Байден зустрівся з представниками Конгресу щодо допомоги Україні. Що відомо

Оновлено
Президент США Джо Байден. AP

Президент США Джо Байден зустрівся із лідерами Конгресу США щодо питання допомоги Україні і наголосив, що бездіяльність Конгресу спричинила жахливі наслідки.

Про це повідомляє CNN.

На зустрічі були присутні спікер Палати представників – республіканець Майк Джонсон, сенатор-республіканець та лідер меншості в Сенаті Мітч Макконнелл, сенатор-демократ та лідер більшості в Сенаті Чак Шумер, конгресмен-демократ та лідер меншості в Конгресі Хакім Джеффріс, а також віцепрезидентка США Камала Гарріс.

"Я думаю, що наслідки щоденної бездіяльності в Україні жахливі. Я розмовляв з деякими нашими партнерами з G7… вони дуже стурбовані", – сказав Байден.

Лідер більшості в Сенаті США Чак Шумер назвав зустріч у Білому домі "однією з найнапруженіших", яку він коли-небудь переживав, пояснивши інтенсивність відчуттям "терміновості".

Шумер сказав, що "дав зрозуміти, наскільки це важливо для Сполучених Штатів".

"Ми не могли дозволити собі чекати місяць, два або три місяці. Тому що ми, швидше за все, програємо війну", — сказав він.

Це відбувається на тлі тиску на спікера Палати представників США Майка Джонсона, щоб той поставив на голосування допомогу Україні.

Шумер висловив розчарування тим, що Джонсон прив'язує пакет допомоги до південного кордону США, заявивши, що демократи "мають жорсткий план безпечного кордону".

Він заявив журналістам у Білому домі у вівторок, що, на його думку, Конгрес "спершу має подбати про потреби Америки", перш ніж розглядати питання іноземної допомоги, включно з конкретною ситуацією на кордоні.

Шумер також сказав, що група обговорювала, як нездатність підтримати Україну може розколоти НАТО і відвернути союзників від лідерства США.

"Лідери Північної Кореї та Ірану сміливо зможуть думати, що Сполучені Штати — це м’яка, жирна країна, яка заблукала й скористається перевагою", — додав Шумер.

Як повідомила речниця Білого дому Карін Жан-П'єр, на зустрічі Байден чітко дав зрозуміти, що Конгрес повинен вжити швидких заходів для фінансування уряду і запобігання його шатдауну.

"Шатдаун уряду завдасть непотрібної шкоди працьовитим сім'ям, нашій економіці, і наш єдиний шлях вперед лежить через двопартійні законопроєкти, вільні від екстремістських політик", — сказала вона.

Президент США також наголосив на нагальній потребі Конгресу підтримати Україну, яка захищається від жорстокого російського вторгнення. За його словами, за останні тижні Україна втратила позиції на полі бою, а через бездіяльність Конгресу змушена обмежувати боєприпаси та постачання.

"Двопартійний закон про безпекове виділення коштів (пакет допомоги, — ред.) пройшов у Сенаті з переважною двопартійною підтримкою: 72 проти 29. І пройде в Палаті представників, якщо його винесуть на голосування. Він дозволить озброїти Україну, інвестувати в американську оборонно-промислову базу, допомогти Ізраїлю захистити себе від ХАМАСу та надати гуманітарну допомогу людям, які постраждали від конфліктів по всьому світу, включаючи палестинське цивільне населення", — зазначила Жан-П'єр.

За її словами, Байден закликав Палату представників підтримати національну безпеку США і ухвалити закон (про пакет допомоги, — ред.), а також вказав "на жахливі наслідки", якщо вони не діятимуть.

Жан-П'єр також розповіла про зустріч Байдена зі спікером Палати представників Конгресу Майком Джонсоном.

"Президент і спікер мали хвилину після засідання групи. Я буду обережною тут. Це була приватна розмова. Тому я не маю інформації для всіх вас. Але ви почули від спікера його точку зору", — зазначив представниця Білого дому.

Що відомо про законопроєкт стосовно допомоги Україні

13 лютого Сенат Сполучених Штатів схвалив законопроєкт про міжнародну допомогу на суму 95,3 мільярда доларів, який включає фінансування для України, Ізраїлю та Тайваню.

Документ передбачає понад 60 мільярдів доларів Україні, 14 мільярдів — Ізраїлю і 4,83 мільярда — підтримки партнерів у Індо-Тихоокеанському регіоні, включаючи Тайвань, й стримування агресії з боку Китаю.

Він також надасть 9,15 мільярда доларів гуманітарної допомоги цивільним у Газі та на Західному березі, в Україні й інших зонах конфлікту в світі.

Для остаточного схвалення за законопроєкт повинна проголосувати Палата представників, а потім документ має підписати президент США Джо Байден.

16 лютого Палата представників Сполучених Штатів пішла на перерву без голосування за пакет фінансування допомоги для України.