Байден підтримує кандидатуру прем'єра Нідерландів на посаду генсека НАТО — Politico

Президент США Джо Байден. Фото: AP/Evan Vucci

Президент США Джо Байден підтримує кандидатуру прем'єр-міністра Нідерландів Марка Рютте на посаду нового генерального секретаря НАТО.

Про це повідомляє Politico з посиланням на офіційного представника США.

Підтримка Байдена, ймовірно, схилить більше союзників, щоб підтримати висунення Рютте після кількох місяців боротьби між ним та кількома іншими європейськими лідерами за посаду.

За інформацією видання, дві третини країн НАТО підтримують кандидатуру Рютте на посаду лідера військового альянсу. Термін повноважень нинішнього голови НАТО Єнса Столтенберга, який керує військово-політичним блоком з 2014 року, закінчується в жовтні 2024 року.

Шлях Рютте до посади генсека НАТО ставить його на шлях зіткнення з Росією, оскільки альянс протистоїть агресії Путіна через два роки після повномасштабного вторгнення в Україну. А якщо колишній президент Дональд Трамп повернеться в Овальний кабінет, лідеру Нідерландів доведеться орієнтуватися на скептичне ставлення республіканця до НАТО і колективної безпеки.

Тиск посилюється, щоб затвердити кандидатуру Рютте на пост глави НАТО до липневого саміту, який пройде у Вашингтоні на честь 75-річчя Альянсу. Союзники мають одноголосно схвалити його кандидатуру.

Будь-який кандидат на цю посаду має пройти через Туреччину та Угорщину, які, як зазначає газета, є "найбільшими перешкодами для ухвалення нових членів".

Видання зазначає, що Туреччина попросила запевнень, перш ніж підтримати Рютте, в той час, як Угорщина має давні розбіжності з голландським прем'єром.

Єнс Столтенберг, колишній прем'єр-міністр Норвегії, обіймає посаду глави НАТО з 2014 року, і його мандат вже неодноразово продовжувався. Термін його повноважень мав добігти кінця у жовтні 2023 року. 4 липня члени НАТО погодилися продовжити мандат Столтенберга ще на один рік, до 1 жовтня 2024 року.

31 серпня Столтенберг заявив, що більше не погодиться на продовження свого мандата очільника НАТО.

У січні 2024 року Bloomberg із посиланням на джерела повідомило, що країни, які підтримують кандидатуру прем'єра Нідерландів Марка Рютте на посаду генерального секретаря НАТО домагаються, щоб рішення про його призначення ухвалили до літа 2024 року.