Bloomberg: прем’єра Нідерландів Рютте можуть призначити генсеком НАТО до літа

Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте під час візиту до Києва. Офіс президента України

Країни, які підтримують кандидатуру в.о. прем'єра Нідерландів Марка Рютте на посаду генерального секретаря НАТО добиваються, щоб рішення про його призначення ухвалили до літа 2024 року.

Про це повідомило агентство Bloomberg із посиланням на джерела.

Зазначається, що більшість прихильників Рютте в Альянсі очікують, що рішення буде погоджено до саміту лідерів країн НАТО у Вашингтоні, який відбудеться у липні. Однак вони припускають і те, що процес узгодження буде завершено вже до кінця весни.

Джерела додали, що у Білому домі нідерландському посадовцю уже двічі пропонували обійняти цю посаду. Вдруге він відмовився, оскільки рішення про відставку його уряду на той момент ще не було ухвалене.

Вони зазначили, що Рютте є головним фаворитом на посаду глави альянсу, проте деякі східноєвропейські країни, які входять до НАТО, ще не підтримали його кандидатуру.

Інтерес до посади генсека Альянсу висловили також глава уряду Естонії Кая Каллас. Термін повноважень чинного генсека НАТО Єнса Столтенберга закінчується в жовтні 2024 року, і він чітко дав зрозуміти, що піде у відставку.

Місце генерального секретаря НАТО

Нинішній генсек НАТО Єнс Столтенберг обіймає посаду з 2014 року. Нещодавно його повноваження продовжили вчетверте — до жовтня 2024 року. Кілька країн прагнули обрати жінку на чолі організації, але учасники блоку не змогли домовитися про наступника.

За даними Politico, члени Альянсу витратили місяці на пошуки його наступника, розглядаючи кандидатури таких лідерів, як прем'єр-міністр Данії Метте Фредеріксен і міністр оборони Великої Британії Бен Воллес, перш ніж зупинити свій вибір на нинішньому генеральному секретарі.