Bloomberg: конфіскація заморожених російських активів не суперечить міжнародному праву

ЗМІ
Російський банк. AP/Alexander Zemlianichenko

Група міжнародних експертів у галузі права надіслала офіційним представникам країн Групи семи лист, у якому йдеться, що конфіскація заморожених російських активів, зокрема, коштів російського Центробанку, можлива і це не суперечить міжнародному праву.

Про це пише агентство Bloomberg, яке ознайомилося із документом.

Майже 300 мільярдів доларів заморозили після санкцій, запроваджених через агресію Росії в Україні.

"Ми дійшли висновку, що, згідно з міжнародним правом, було б законним... вжити додаткових контрзаходів щодо Росії, враховуючи порушення нею фундаментальних норм міжнародного права, що нею триває", – йдеться у листі.

У ньому пропонується використовувати активи для компенсації збитків, які "виникли безпосередньо в результаті незаконних дій Росії".

Під листом стоять підписи десяти експертів з міжнародного права із Бельгії, Сполученого Королівства, Німеччини, Нідерландів, США, Франції, Японії. Серед них – професор та колишній декан юридичного факультету Єльського університету Гарольд Хонджу Кох, а також адвокат та дипломат Філіп Зеліков з Інституту Гувера.

Основну частину російських активів, зокрема Центробанку, зараз заморожені у країнах Європейського Союзу. Дискусія про законність конфіскації цих коштів триває вже кілька місяців. У ЄС вказують на те, що прецедентів такого рішення не було, тому необхідно проаналізувати можливості такого кроку, а також висловлюють побоювання, як конфіскація активів могла б вплинути на валюту євро. Раніше пропонувалося використати лише прибуток від заморожених російських активів і направити його спочатку на допомогу Україні, а потім на повоєнне відновлення. За минулий рік прибуток склав 4,4 млрд євро.

Що відомо про вилучення російських активів на користь України

12 лютого Рада Євросоюзу затвердила постанову, що відкриває шлях до ухвалення рішення щодо використання прибутку від заморожених активів РФ для України.

Згодом стало відомо, що США передадуть Україні пів мільйона доларів від заморожених російських активів через Естонію, заявила заступниця генпрокурора США Монако у Мюнхені. Це перша передача російських конфіскованих активів через третю країну.

Разом з конфіскацією грошей у США звинуватили шестеро людей в порушенні експортного контролю та відмиванні грошей. В угоді зазначається, що Естонія спрямує конфісковані гроші для запуску проєкту з оцінки шкоди, яку завдала російська агресія енергетичній системі України.