72% українців схиляються до переговорів з Росією для закінчення війни — КМІС

Опитування
Український військовий 41-ї бригади курить в окопі на лінії фронту під Куп'янськом, Харківщина, 23 січня 2024 року. Roman Pilipey/AFP/Getty Images

За даними соціологів, 73% українців стверджують, що готові терпіти війну стільки, скільки буде потрібно. При цьому з травня 2022 року ситуація не змінюється. Тоді 71% готові були терпіти стільки, скільки буде потрібно, у грудні 2023 року таких було 73%. Водночас більшість українців схиляються до дипломатичних переговорів з РФ для закінчення війни.

Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС).

Водночас зазначається, що 3% українців готові терпіти війну ще пів року, а 18% — лише декілька місяців.

Інфографіка КМІС

У всіх областях України виразна більшість жителів готові терпіти війну стільки, скільки буде потрібно.

Інфографіка КМІС

Також українці лишаються відкритими до переговорного процесу з Росією. Соціологи нагадали, що у травні 2022 року таких було 59%.

"В лютому 2024 року 72% респондентів погоджувалися з думкою, що Україна має шукати й дипломатичний шлях завершення війни (щоправда, треба звернути увагу, що у формулюванні запитання йшла мова просто про такий процес, а не про поступки)", — йдеться у повідомленні.

Водночас з 35% у травні 2022 року до 23% у лютому 2024 року стало менше тих, хто вважає, що Росію перемоги можна лише воєнним шляхом.

Інфографіка КМІС

У всіх областях України більшість жителів загалом відкриті до "дипломатичного треку" з Росією. Зокрема у Центральних регіонах таких — 68%, на Півдні — 73%, на Сході — 82%, а на Заході — 74%.

Інфографіка КМІС

Як проводилось опитування

Упродовж 5-10 лютого 2024 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів всеукраїнське опитування громадської думки "Омнібус", до якого були додані запитання щодо сприйняття перебігу війни. Методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням) опитано 1202 респонденти, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим). Опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України (у межах, які контролювалися владою України до 24 лютого 2022 року). До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролювалися владою України, а також опитування не проводилося з громадянами за кордоном.

Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищувала 3,2% для показників, близьких до 50%, 2,7% для показників, близьких до 25%, 2,1% - для показників, близьких до 10%, 1,4% - для показників, близьких до 5%.

За умов війни крім зазначеної формальної похибки додається певне систематичне відхилення. КМІС раніше наводив фактори, що можуть впливати на якість результатів в умовах "воєнного часу".