89% українців вірять у перемогу України у війні — КМІС

Опитування
Національний прапор України, 6 серпня 2023 року. Фото: АР

Абсолютна більшість українців зберігає оптимізм щодо перебігу війни та вірить у перемогу України. Станом на початок лютого 2024 року 89% українців загалом вірили в перемогу, зокрема, з них 60% безумовно були переконані в цьому. До прикладу, травні 2022 року 95% вірили в перемогу і з них 80% були безумовно переконані в цьому.

Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС).

Соціологи зазначають, що наразі лише 4% скоріше або безумовно переконані, що переможе Росія (у травні 2022 року таких було 1%).

Інфографіка КМІС

При цьому у всіх областях не менше 80% вірять у перемогу України й, зокрема, не менше 57% безумовно переконані в цьому.

Інфографіка КМІС

Водночас якщо "стратегічно" українці вірять у перемогу, то щодо поточного моменту оцінки ситуації більш стримані.

"Якщо запитувати, на чию користь зараз складається ситуація на полі бою, то 24% вважають, що на користь України, 15% – на користь Росії. При цьому майже половина українців (47%) вважають, що не складається на користь жодної зі сторін", — йдеться у повідомленні.

Інфографіка КМІС

Також соціологи ставили респондентам запитання, який результат війни вони вважають найбільш реалістичним. Йдеться про п’ять можливих сценаріїв: від "збереження державності та незалежності України,  хай  навіть із вимушеними територіальними втратами" (що фактично відповідає, що реалістичним є втримання територій, які зараз контролюються) до "перенесення бойових дій на територію РФ" (що відповідає повному відновленню територіальної цілісності та веденню війни вже на території Росії).

У КМІС зазначили, що порівняно з травнем 2022 року стало трохи менше тих, хто вважає реалістичним сценарій повного відновлення територіальної цілісності, але все одно нині переважна більшість українців – 65% – вірять, що війна завершиться поверненням під контроль України всіх територій, включно із Донбасом та Кримом (зокрема, 14% вірять, що бойові дії будуть перенесені на територію Росії). До порівняння, у травні 2023 року вірили у відновленні цілісності – 71%.

Водночас з 25% у травні 2022 року до 32% у лютому 2024 року стало більше тих, хто припускає, що в результаті війни можуть бути певні втрати.

"З цих 32% найбільше (19%) тих, хто вважає, що війна завершиться втриманням територій, які контролюються зараз (у травні 2022 року таких було 6%, але з травня 2022 року Україна визволила значу частину територій, тобто у 2024 році респонденти відповідали в умовах ситуації на полі боя, яка суттєво відмінна, від ситуації травня 2022 року)", — йдеться у повідомленні.

Ще 9% вірять у визволення всіх територій, які Україна контролювала до 24 лютого 2022 року. Решта 4% говорять про визволення всіх територій разом із Донбасом, але без Криму.

Інфографіка КМІС

У всіх областях України думки населення досить близькі. Зокрема, у всіх регіонах 63-66% вірять у повне відновлення територіальної цілісності, а вважають, що можуть бути певні втрати – 31-34%.

Інфографіка КМІС

Як проводилось опитування

Упродовж 5-10 лютого 2024 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів всеукраїнське опитування громадської думки "Омнібус", до якого були додані запитання щодо сприйняття перебігу війни. Методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням) опитано 1202 респонденти, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим). Опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України (у межах, які контролювалися владою України до 24 лютого 2022 року). До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролювалися владою України, а також опитування не проводилося з громадянами за кордоном.

Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищувала 3,2% для показників, близьких до 50%, 2,7% для показників, близьких до 25%, 2,1% - для показників, близьких до 10%, 1,4% - для показників, близьких до 5%.

За умов війни крім зазначеної формальної похибки додається певне систематичне відхилення. КМІС раніше наводив фактори, що можуть впливати на якість результатів в умовах "воєнного часу".