ЄС має підтримати Україну та готуватися до тривалого протистояння з РФ — Боррель

Голова дипломатії ЄС Жозеп Боррель. Getty Images

Європейський союз має підтримувати Київ економічно, визначити безпекові зобов’язання перед Україною та зміцнювати оборонні спроможності, оскільки РФ готується до тривалого протистояння з НАТО.

Про це у неділю під час виступу на Мюнхенській безпековій конференції заявив високий представник ЄС Жозеп Боррель, повідомляє Укрінформ.

"Ми маємо продовжити економічну та військову допомогу для України, надавати її більше та швидше. Ми маємо визначити наші безпекові зобов’язання перед Україною та дивитися у майбутнє, тому що після входження України Європа стане іншою. І ми маємо підготуватися до довгого періоду напруги у відносинах з Росією, яка може готуватися до тривалого протистояння з країнами НАТО", — сказав він.

Боррель зазначив, що ЄС вже надав пряму військову допомогу на 28 мільярдів євро, а загальний обсяг допомоги, включаючи економічну, гуманітарну та військову, вже дорівнює 90 мільярдів євро.

"Згадайте – два роки тому на цій конференції ми говорили про постачання шоломів. Сьогодні ми говоримо про передачу бойових літаків. Постача Leopard? Ні, це може призвести до ескалації. Пізніше ми поставляємо Leopard. Постачання Patriot? Ні, це шлях до ескалації. Пізніше ми поставили Patriot. Якби ми  менше коливалися у наших рішеннях, ймовірно, ця війна була б іншою", — сказав він.

За словами головного дипломата ЄС, Європа має зміцнювати власні оборонні спроможності, бо без цих зусиль не зможе виконувати роль важливого геополітичного гравця.

"Це не означає, що ми маємо сформувати якусь "європейську армію", — ЄС не має власних збройних сил. Але ми маємо досягти більшої координації між країнами-членами, які мають свої армії, підвищувати їх взаємосумісність, що надасть нам можливість оперативно реагувати на виклики та на розвиток ситуації у світі", — зазначив Жозеп Боррель.

17 січня очільник військового комітету НАТО адмірал Роб Бауер заявив, що Альянсу потрібна трансформація, бо не можна відкидати те, що в будь-який момент може початися війна з РФ. Також НАТО готує найбільші навчання з часів "Холодної війни", а декілька країн Європи закликали готуватися до "великої війни".