Японія запустить перший у світі дерев'яний супутник для боротьби із забрудненням космосу

Ілюстрація дерев'яного квадратного супутника. Малюнок: Kyoto University

Японські дослідники створили один із найнезвичайніших у світі космічних апаратів — крихітний супутник, виготовлений із дерева.

Про це пише The Guardian.

Зонд LignoSat розробили з деревини магнолії, яка під час експериментів, проведених на Міжнародній космічній станції, виявилася особливо стабільною та стійкою до розтріскування. Уже завершуються плани щодо його запуску на американській ракеті влітку 2024 року.

Дерев’яний супутник був створений дослідниками Кіотського університету та лісозаготівельною компанією Sumitomo Forestry, щоб перевірити ідею використання біорозкладаних матеріалів, таких як деревина. Водночас розробники прагнули побачити, чи можуть вони діяти як екологічно чисті альтернативи металам, з яких наразі побудовані всі супутники.

"Усі супутники, які знову входять в атмосферу Землі, горять і створюють крихітні частинки глинозему, які будуть плавати у верхніх шарах атмосфери протягом багатьох років", — попередив японський астронавт і аерокосмічний інженер з Кіотського університету Такао Доі.

Він наголосив, що згодом це вплине на навколишнє середовище Землі.

Щоб розв'язати цю проблему, дослідники з Кіото створили проєкт для оцінки видів деревини, щоб визначити, наскільки добре вони можуть витримувати суворі умови запуску в космос і тривалих польотів на орбіті навколо Землі. Перші випробування проводилися в лабораторіях, які відтворювали умови в космосі, і було виявлено, що зразки деревини не зазнали помітних змін у масі чи ознаках розкладання, чи пошкодження.

"Здатність деревини витримувати ці умови нас вразила", — сказав керівник проєкту Кодзі Мурата.

Після цих випробувань зразки були відправлені на МКС, де їх випробовували протягом майже року, перш ніж повернути на Землю. Вони знову показали невеликі ознаки пошкодження. Таке явище Мурата пояснював тим, що в космосі немає кисню, який міг би викликати горіння деревини, і немає живих істот, які могли б викликати її гниття.

Було протестовано декілька видів деревини, зокрема і японську вишню. Деревина магнолій виявилася найміцнішою.

"Одна з місій супутника — виміряти деформацію дерев’яної конструкції в космосі. Деревина міцна і стабільна в одному напрямку, але може бути схильна до змін розмірів і розтріскування в іншому напрямку", – сказав він.

Якщо LignoSat буде добре працювати під час роботи на орбіті, то це відкриє можливість використання деревини як будівельного матеріалу для більшої кількості супутників. За оцінками, у найближчі роки щорічно запускатимуть понад 2000 космічних апаратів. Алюміній, який вони відкладуть у верхніх шарах атмосфери під час згоряння може створити серйозні екологічні проблеми.