Шпигуни спецпідрозділу ГРУ обманом входили в кола правозахисників і журналістів — The Insider

Кремль у Москві, ілюстративне фото. AP

The Insider 5 лютого опублікував чергове розслідування про шпигунів РФ. Цього разу йшлося про людей з військової частини 29155 Головного розвідувального управління (ГРУ) Міноборони Росії. Видання стверджує, що члени ГРУ виїжджали за кордон для сприяння злочинам, а перед тим роками створювали собі достовірну легенду, потрапляючи в кола правозахисників, кінематографістів та журналістів.

Про це йдеться в матеріалі The Insider, яке навело три історії.

Підрозділ 29155 ГРУ — елітна оперативна група, яку підозрюють в отруєнні колишнього працівника ГРУ Сергія Скрипаля та його доньки Юлії у Великій Британії у 2018 році, у спробі отруєння болгарського підприємця Еміліана Гебрева у 2015 році, у спробі державного перевороту в Чорногорії у 2016 році, у вибухах на складах боєприпасів і на заводах з виробництва зброї у Болгарії з 2011 по 2020 роки.

Перший фігурант журналістського розслідування The Insider — Іван Жигарев, який працює на підрозділ 29155 російської розвідки щонайменше з 2009 року. Йому створили підставну особу — Іван Жихарев, геолог, який займається бурінням свердловин для води. "Жихарев" їздив за кордон із фальшивими посвідченнями — паралельно або "позмінно" з іншими членами ГРУ у той час, коли готувалося отруєння Скрипалів. Відвідав Амстердам, Мюнхен, Берлін, Тбілісі, Відень.

Також "Жихарев" вклинюється в Московську відкриту школу прав людини (МОШПЛ) при Сахаровському центрі. Там йому дали рекомендацію на участь в організованому Гаррі Каспаровим Форумі вільної Росії, він був там учасником з 2017 по 2020 рік.

Активісти школи прав людини розповіли, що востаннє він спілкувався з ними і був волонтером на заходах у 2021 році. Журналісти The Insider припускають, що "Жихарева" вивели зі справ після того, як його прикриття було оприлюднено французькою владою 2022 року як одне з кількох імен офіцерів ГРУ, які відвідали секретну базу ГРУ в цій країні.

Підполковник ГРУ Максим Родіонов з 2014 року діяв під документами на "Смирнова". Побував в Іспанії, Італії, Киргизстані, Чехії, Казахстані і Франції.

На той час Максим "Смирнов" уже кілька років як був "режисером-документалістом", членом Гільдії неігрового кіно. У Гільдії не змогли пояснити, чим саме він займався.

The Insider ознайомився з трудовою "Смирнова" там записано, ніби в 2015-2016 роках він працював у компанії "Просто Медіа", але в організації сказали, що її зареєстрували тільки у вересні 2016 року, а функціонувати вона почала у 2018-му, і жодна людина на прізвище "Смирнов" там не працювала.

Пізніше він став співзасновником студії відеовиробництва "Томіріс". Імовірно, студія не знімала відеопродукт. Журналісти вважають, що фірма могла бути прикриттям прикриття для організації заходів за участю міжнародних делегацій.

Костянтин Медведєв діяв під справжнім іменем і прізвищем. Можливо, бо до приєднання до групи 29155 уже побував у Європі, тож біометрія могла скомпрометувати особу.

Вже коли Медведєв був членом спецгрупи розвідки, він відвідав Гельсінкі, Бішкек, Париж, Відень, Прагу.

Він працював "іноземним кореспондентом" у журналі "Морське страхування", а також у виданні "трибуна", яке вже закрите на сьогодні. Ожнак матеріалів його авторства або нема, або вони дрібні за значимістю.

Видання The Insider за випискою з податкової каже, що Медведєв у 2021 році отримав 45 млн рублів, тоді як середня зарплата офіцера в Росії — приблизно 50 тисяч рублів.