Євродепутатка від Латвії листувалася з ФСБ — розслідування The Insider та реакція Європарламенту

Євродепутатка від Латвії Тетяна Жданок. Фото: Tatjana Ždanoka/Facebook

Кілька днів тому, 29 січня, розслідувачі Re:Baltica, The Insider та Delfi.ee опублікували свій матеріал, де вказується, що депутатка Європарламенту від Латвії Тетяна Жданок із 2005 року взаємодіяла з працівниками ФСБ, будуючи політичну кар'єру в Латвії. Сама Жданок заперечує це. Європарламент розпочав розслідування щодо цього, а в Латвії її дії "не кваліфікуються як злочин".

Що відомо про розслідування про Жданок

Розслідування з'явилося 29 січня на The Insider.

Журналісти перевірили переписку депутатки, яка була зламана до того. У 2005 році Жданок уже листувалася зі своїм куратором — співробітником пітерського управління ФСБ Дмитром Гладеєм. Зараз він уже на пенсії. Вона надсилала йому на погодження проєкти своїх ідей і пресрелізів у Латвії, хоча ті спонсорувалися європейськими партіями.

Вона просувала ідею російського Дня перемоги в Латвії у 2010 році. Запустила радіопередачу, де наголошувала на проблемах, які виникнуть, якщо російські діти підуть у школи з латиською мовою навчання. Організувала громадські слухання в Європарламенті, щоби опиратися перенесенню пам'ятника радянському солдату в Латвії.

З 2013 року, як ідеться в розслідуванні, Жданок почала надсилати свої агентурні звіти вже іншому куратору — чинному офіцерові ФСБ Сергію Більтюкову. А ще у 2014 році клопотала у посольстві Бельгії в Москві, аби видали шенгенську візу ФСБівцю Артему Куртєєву.

Реакція самої Жданок про співпрацю зі спецслужбами

Того ж дня у виданні Delfi з'явився коментар Тетяни Жданок на це розслідування. Євродепутатка заявила, що не співпрацювала та не співпрацює зі спецслужбами Росії.

"Заявляю, що залякати мене не вдасться. Я і мої однодумці будемо продовжувати використовувати трибуну ЄП для боротьби з неофашизмом", — сказала політикиня.

А ще Жданок додала, що зламування особистого листування без санкції правоохоронних органів є неприпустимим, це крадіжка з Дмитром Гладеєм. Вони нібито познайомилися на початку 1970-х років на турбазі на Північному Кавказі, де вчилися кататися на лижах. А потім кілька разів навідувалися одне до одного в Ригу та Санкт-Петербург.

Реакція Латвії

30 січня Служба державної безпеки країни заявила, що дії Тетяни Жданок, яка нібито щонайменше з 2004 року взаємодіяла зі співробітниками російської ФСБ, "не кваліфікуються як злочин". Відомство пояснило: не може вважати злочинною діяльність євродепутатки, бо ці дії припадали на період із 2004 до 2013 року.

"До 2016 року закони Латвії не передбачали кримінальної відповідальності за сприяння іноземній державі чи іноземній організації, яка була спрямована проти Латвійської Республіки", — ідеться в заяві.

Проте служба безпеки планує оцінити інформацію про можливу співпрацю Жданок з російськими спецслужбами.

Європарламент розпочав розслідування

ЄП у відповідь на запит Deutche Welle 29 січня повідомив, що розпочав розслідування через інформацію про Жданок.

Голова Європарламенту Роберта Мецола "дуже серйозно ставиться" до звинувачень щодо депутатки, тож передала цю справу до Консультативного комітету з кодексу поведінки. Крім того, Мецола винесе це питання на обговорення на конференції голів 31 січня.