Туреччина планує обговорити з Росією новий механізм експорту українського зерна

Балкер VALSAMITIS, який доставлятиме зерно до Кенії та Ефіопії. Фото: Суспільне Одеса

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган обговорить новий механізм експорту українського зерна через Чорне море з очільником Росії Володимиром Путіним під час його візиту до Туреччини.

Про це заявив міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан, пише Reuters.

Очікується, що Путін відвідає Туреччину 12 лютого, щоб зустрітися з Ердоганом. Це буде перша поїздка російського президента до союзника по НАТО після вторгнення Москви в Україну в лютому 2022 року.

"Попередня зернова угода працювала в рамках певного механізму, тепер ми побачили, що є можливість піти з іншим механізмом, і зараз є зусилля, щоб конкретизувати цю можливість", – сказав Фідан.

Зазначається, що Анкара намагалася переконати Росію повернутися до Чорноморської зернової ініціативи, з якої Москва вийшла в липні 2023 року, через рік після її реалізації. Угода була укладена за посередництва ООН і Туреччини, щоб гарантувати безпечний прохід для експорту з українських портів.

Київ заявив, що ведуться переговори щодо відновлення угоди, але Москва заявила, що немає перспектив її відновлення. Фідан зазначив, що деяким кораблям вдалося перевезти українське зерно з Чорного моря навіть без угоди.

"Ми хочемо прояснити цю де-факто ситуацію за допомогою нового механізму", — сказав він.

Що відомо про вихід РФ із "зернової угоди"

Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.

В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.

Згодом президент Володимир Зеленський повідомив, що направив офіційні листи президенту Туреччини Ердогану та генсеку ООН Гутеррешу з пропозицією продовжити роботу "зернової угоди" або її аналога в тристоронньому форматі.

Як заявили у Міноборони РФ ввечері 19 липня, з 20 липня всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря в українські порти, розглядатимуться РФ як потенційні перевізники військових вантажів.

20 липня у Міноборони України попередили, що з 00:00 21 липня всі судна, які прямують в акваторії Чорного моря у напрямку морських портів РФ та українських морських портів, що перебувають на тимчасово окупованій Росією території, можуть розглядатися Україною, як такі, що перевозять вантажі воєнного призначення з усіма відповідними ризиками.

15 вересня з порту Одеси вийшов балкер PUMA. Він став п'ятим судном, що скористалося тимчасовим коридором. 4 вересня чотири судна, які вийшли з портів Одещини, вже пройшли шлях морського гуманітарного коридору.

1 жовтня з портів Чорноморськ та Південний на Одещині вийшли три балкери, навантажені агропродукцією та залізною рудою.

Тимчасовий коридор почав діяти з 8 серпня й першочергово використовується для евакуації суден, які перебували в українських портах Чорноморськ, Одеса та Південний на момент повномасштабного вторгнення РФ.