США та Японія вперше назвали Китай гіпотетичним ворогом під час спільних навчань — Kyodo

Прапори Китаю. Фото: AP

США та Японія вперше назвали Китай гіпотетичним ворогом під час своїх спільних командно-штабних навчань на тлі зростання занепокоєння щодо можливого вторгнення Пекіна на Тайвань у майбутньому.

Про це повідомляє японська агенція Kyodo з посиланням на урядові джерела.

Навчання з комп’ютерного моделювання, які розпочалися 1 лютого та триватимуть до 15 лютого, передбачають надзвичайну ситуацію на Тайвані. Раніше для ворога використовувалась умовна назва.

Міністерство оборони Японії засекретило сценарій навчань відповідно до закону про державну таємницю.

Цей крок відображає підвищене відчуття терміновості, оскільки зростає занепокоєння, що Китай може напасти на Тайвань через кілька років на тлі посилення геополітичної напруженості.

У лютому минулого року директор Центрального розвідувального управління США Вільям Бернс заявив, що президент Китаю Сі Цзіньпін дав вказівку військовим своєї країни бути готовими до вторгнення на Тайвань до 2027 року.

Сполучені Штати та Японія мають кілька спільних оперативних планів, які передбачають надзвичайні ситуації, а проєкт щодо Тайваню був завершений наприкінці минулого року.

Результати нинішніх “віртуальних” навчань Keen Edge будуть відображені в остаточних планах, які хочуть скласти до кінця цього року, а військові, як очікується, проведуть навчання Keen Edge у реальних умовах приблизно в 2025 році для перевірки їх ефективності.

Видання зазначає, що раніше США та Японія використовували карти, які дещо відрізнялися від топографії реальних країн, щоб уникнути негативної реакції в разі витоку планів.

Вашингтон та Токіо почали проводити спільні навчання в 1986 році. Обидві країни проводять навчання Keen Edge та Keen Sword приблизно раз на два роки.

Начальник Об'єднаного штабу Міноборони Японії генерал Йошіхіде Йошида, заявляв на пресконференції 25 січня, що навчання "не передбачають конкретну країну або регіон".

Раніше влада Китаю на постійній основі розмістила чотири бойові кораблі в акваторії навколо острова Тайвань.

Уряд Японії створив департамент для допомоги місцевій владі в розробці планів евакуації жителів з островів у Східно-Китайському морі поблизу Тайваню.

У разі будь-якої надзвичайної ситуації на Тайвані або в прилеглому регіоні, Японія очікує евакуювати до 110 000 жителів і 10 000 туристів з архіпелагу Сакісіма. Залежно від ситуації Японія може розгорнути кораблі та літаки, якими керує Японська берегова охорона та Сили самооборони.

Конфлікт між КНР та Тайванем

Тайвань — острів у східній Азії, який КНР вважає своєю територією і називає провінцією, що відкололася, а не незалежною державою. Єдиний союзник Тайваню — США. Україна встановила дипломатичні стосунки з Пекіном, що виключає визнання Тайваню.

Впродовж десятиліть КНР прагнула ізолювати Тайбей на світовій арені, зокрема відтісняла його дипломатичних союзників і блокувала вступ острова в міжнародні організації.

Керівна комуністична партія КНР не виключає також застосування сили для "возз'єднання" острова з материковою частиною Китаю.

Загострення відносин між КНР і Тайванем відбулося на тлі візиту на острів спікерки Палати представників США Ненсі Пелосі. Вона стала першим високопоставленим американським політиком, який відвідав Тайвань за останні 25 років.

Щойно Пелосі прилетіла на Тайвань, КНР оголосила про військові навчання навколо острова. Особисто посадовиця наголосила, що її візит "жодним чином не суперечить політиці Сполучених Штатів, яка керується законом про відносини з Тайванем 1979 року та китайсько-американських комюніке", і додала, що США "продовжують протистояти одностороннім зусиллям змінити статус-кво".

5 серпня 2022 року Пекін заявив, що накладе санкції на спікерку Палати представників США Ненсі Пелосі через візит на Тайвань.

26 грудня на Тайвані заявили про наймасштабніше порушення авіапростору острова китайськими військово-повітряними силами. За добу 71 літак ВПС КНР, включаючи винищувачі та безпілотники, увійшов у ідентифікаційну зону протиповітряної оборони острова.