Пільгова іпотека в "єОселі": тепер можна купити не тільки квартири, а й будинки

Логотип сервісу "єОселя", ілюстративне фото. Фото: Єлизавета Кротик/Суспільне

Із 30 січня за пільговою іпотекою в "єОселі" можна буде купити не лише квартири, а й приватні будинки, дуплекси і таунхауси. Їм має бути не більше як 3 роки. Подати заявку так само можливо в "Дії".

Про це повідомило Міністерство цифрової трансформації України та його голова Михайло Федоров.

За програмою тепер можна придбати приватні будинки, дуплексиДвоповерхова квартира зі сходами або двоквартирний житловий будинок на дві сім'ї і таунхаусиМалоповерховий житловий будинок на кілька багаторівневих квартир, як правило, з ізольованими входами, без спільного під'їзду. Розмір житла має не перевищувати 62,5 м² на одну людину і ще 21 м² на кожного наступного члена сім’ї. Будинок має бути зведений не більш ніж 3 роки тому. Дачні та садові будинки не можна оформити через пільгову іпотеку.

Ще одне оновлення — для ветеранів і тих, хто внаслідок війни отримав інвалідність, а також для членів їхніх сімей, вибір житла став ширшим. Вони можуть придбати квартиру під 7% річних у Києві та обласних центрах у будинках віком до 10 років.. А якщо оберуть житло в районних центрах, невеликих містах чи селах, то вік житла неможливий.

Оновлення також уточнює поняття "військові ризики": можна буде застрахувати житло за ціною купівлі.

Заяву на іпотеку потрібно подати в "Дії". Мінцифри пояснєю, що для цього потрібно:

  • авторизуватися в "Дії";
  • у меню "Сервіси" обрати "єОселя" і натиснути "Почати";
  • обрати свою категорію населення;
  • заповнити інформацію в заяві: сімейний стан, дані про дітей, житлова нерухомість, дохід тощо;
  • вказати дані про житло, яке хочете придбати;
  • обрати один чи кілька банків, куди хочете надіслати заяву на розгляд, щоб отримати попереднє рішення щодо суми можливого кредиту;
  • підписати та відправити заяву.

Що Таке "єОселя"

"єОселя" — державна програма іпотечного кредитування житла, яка запрацювала у жовтні 2022 року. "єОселя" має спрощені умови кредитування і ставку у 3% для пільгових категорій та 7% для решти визначених урядом категорій.

Від початку дії програми і станом на кінець січня 2024 року кредити на придбання житла взяли вже 6 916 українських родин.

У серпні 2023 року програма розширилася. Кредит під 3% доступний для військовослужбовців за контрактом, силовиків, педагогів, медиків та науковців. Держава забезпечує кредитами під 7% річних такі категорії:

  • ветеранів війни та членів їхніх сімей; учасників бойових дій; людей, які отримали інвалідність внаслідок війни; родини загиблих ветеранів та воїнів;
  • внутрішньо переміщених осіб;
  • громадян України без власного житла або у власності яких менше ніж 52,5 кв. метра для однієї людини та додатково 21 кв. метр на кожного наступного члена сім’ї.

Щоб скористатись програмою "єОселя", потрібно заповнити заявку в мобільному застосунку "Дія" та обрати один або всі банки-партнери житлової програми: "Ощадбанк", "ПриватБанк", "Укргазбанк", "Глобус банк", Sky Bank та "Укрексімбанк".

У жовтні 2023 року "Укрфінжитло" писало, що може видати держіпотек 10 тисячам людей у 2023 році та 12 тисячам — у 2024 році.