Чехія придбає 24 літаки F-35 — це найдорожча її оборонна закупівля

Міністерка оборони Чехії Яна Чернохова та посол США в Чехії Біян Сабет, Прага, 29 січня 2024 року. Фото: Jana Černochová/X

Чехія купить у Сполучених Штатів 24 винищувачі F-35. Країна сплатить за це 150 мільярдів крон (понад $6,5 млрд). Це найдорожча закупівля для чеської армії.

Про це 29 січня повідомила міністерка оборони Чехії Яна Чернохова.

Відповідну угоду Чернохова і посол США в Чехії Біян Сабет підписали в Празі. 150 мільярдів крон покривають не тільки купівлю самих літаків, а й підготовку летовищ, експлуатацію винищувачів.

"Я обіцяла, що контракт на американські літаки F-35 буде укладено не пізніше кінця березня, і сьогодні я виконала цю обіцянку, підписавши меморандум. З цією міжурядовою угодою наша країна, а також наша армія вступає в нову еру. (...) придбання [літаків] підвищить боєздатність чеської армії", — написала міністерка.

"Як континент ми перебуваємо у стані війни. (...) Озброймося", — додала Чернохова, передають Hospodářské noviny.

Керівник Об’єднаної оперативної групи тактичних повітряних сил Чеської армії Ярослав Міка назвав угоду переломним моментом. За його словами, закупівля літаків є трансформаційним проєктом для всієї армії.

"Це справді єдиний літак, який забезпечить нам актуальність на полі бою навіть на наступному горизонті після 2040 року", — сказав він.

Генерал-лейтенант Карел Ржека зазначив: "Система F-35 є єдиною, з якою ми можемо вижити в майбутньому. І це буде запорукою того, що в разі потреби ми зможемо разом із нашими союзниками ефективно захиститися від зовнішньої агресії".

Літаки F-35 прийдуть на заміну 14 орендованих винищувачів JAS-39 Gripen, а в перспективі — і 24 літакам L-159. Перші винищувачі F-35 мають бути готові у 2029 році, а чеські пілоти почнуть навчання на них у США. Перші F-35 прибудуть до Чехії у 2031 році, а всі 24 одиниці — до кінця 2035 року.