Уповноважений ВРУ з прав людини Дмитро Лубінець. Фото: УНІАН

Уповноважений Верховної ради Дмитро Лубінець звернеться до ООН та Міжнародного комітету Червоного хреста з приводу падіння військового літака Іл-76 у Росії та заяв російської сторони, що у літаку були українські військовополонені. За словами омбудсмана, нинішня ситуація нагадує йому обстріл колонії з військовополоненими українцями в Оленівці, коли РФ так само звинувачувала Україну.

Про це Лубінець сказав в ефірі загальнонаціонального телемарафону “Єдині новини”.

“На мій погляд, абсолютно правильна позиція нашої держави, про це вчора сказав президент, коли звернувся до міжнародної спільноти. Ми вимагаємо прозорого міжнародного розслідування. Сьогодні я направлю листи в ООН та МКЧХ, ми вже їх готуємо”, — сказав Лубінець.

Він наголосив, що чітка юридична реакція з боку України покаже, що українська сторона не порушує Женевські конвенції, та гідно поводиться як з військовополоненими, так і з іншими громадянами.

Лубінець також підтвердив інформацію, що обмін планувався.

“Як завжди, представники нашої інституції були присутні, ми це робимо задля того, щоб зразу проводити аналіз стану наших героїв, які повертаються з полону, а також ми офіційно фіксуємо умови тримання Україною військовополонених. Звіт ми потім надаємо міжнародним організаціям, щоб потім юридично спростовувати всі незаконні заяви РФ щодо того, що ми негідно поводимося з російськими військовополоненими”, — сказав Лубінець.

Коментуючи ситуацію з літаком і заявами РФ про перебування у ньому українських військовополонених, Лубінець пояснив, що юридично, що згідно з Женевською конвенцією, всю відповідальність за життя та здоров'я військовополонених несе країна, яка тримає їх в полоні.

“Отже, це РФ. До моменту, коли військовополонені через процес обміну повертаються на свою Батьківщину, до того часу вся відповідальність лежить на стороні тримання. В нашому випадку, навіть якщо планувався обмін, Росія повинна була повідомити МКХЧ, що вона буде транспортувати військовополонених. І таким чином робиться юридична робота, щоб забезпечити гідні умови транспортування, а також безпеку під час цього логістичного маршруту”, — сказав Лубінець.

При цьому Лубінець сказав, що він не може ствердно сказати, що у літаку насправді були військовополонені.

“Знову ж таки, по тому аналізу фото, відео, що ми побачили, якби там були тіла, але я не є експертом, але якби там були хоч фото і відео, на яких би були наші військовополонені, вони це б вже виклали. Ми не бачили жодних ознак того, що в літаку була така велика кількість людей”, — сказав Лубінець.

Лубінець припустив, що Росія заздалегідь запланувала інформаційну кампанію проти України.

“Мене дуже сильно здивували такі швидкі реакції з боку Росії. Одразу виникли паралельні асоціації з випадком в Оленівці — швидка інформреакція, таке ж саме намагання звернутися до наших стратегічних партнерів, в такий спосіб дискредитувати військову допомогу нашій державі. У мене дежавю, ми це вже проходили”, — сказав омбудсман.

Говорячи про міжнародне розслідування, омбудсман сказав, що Україна, зі свого боку, буде робити все, щоб воно відбулося. При цьому він сумнівається, що РФ допустить експертів і передасть матеріали на аналіз.

“Будемо звертатися, пропонуватимемо кілька варіантів, залучатимемо експертів, у тому числі міжнародних і українських. Але я переконаний, що як і у випадку в Оленівці, росіяни робитимуть громогласні заяви, але нікого не допустять, не передадуть жодних матеріалів на аналіз і будуть просто звинувачувати Україну, що ми начебто щось порушили”, — сказав Лубінець.

Говорячи про перспективи подальших обмінів, посадовець сказав, що не може це публічно коментувати. За його словами, велика команда Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими проводить всю роботу, щоб проводилися обміни.

“Але я наголошую, не забувайте, з ким ми пробуємо домовитися — з РФ. Вони як підступно воюють проти нас, так і підступно домовляються”, — сказав омбудсман.

Він додав, що, на його думку, росіяни не відмовилися від використання теми військовополонених проти України, і вони запускатимуть нові кампанії.

“Хотів би попросити всіх заспокоїтися і очікувати тільки на офіційну позицію української влади, президента, і міжнародне розслідування”, — зазначив Лубінець.

Що відомо про авіакатастрофу Іл-76 у Росії

24 січня у Корочанському районі Бєлгородської області Росії впав військово-транспортний літак Іл-76. У Міноборони РФ заявили, що на борту перебували 65 українських військовополонених, яких везли на обмін. У Міноборони України Суспільному не підтвердили, що літак уразили українські Сили оборони, оскільки "ще з’ясовують інформацію".

У Головному управлінні розвідки Міноборони України підтвердили, що на 24 січня готувався обмін полоненими між Росією та Україною.

Військовий експерт, екскерівник представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні, старший науковий співробітник Мюнхенської конференції з безпеки Ніко Ланге припускає, що російський військово-транспортний літак Іл-76 могла збити російська система ППО.

Заява Повітряних Сил: "Російська пропаганда спрямовує фейковий потік інформації на зовнішню аудиторію"

"Протягом дня 24 січня 2024 року несамовита російська пропаганда спрямовує фейковий потік інформації на зовнішню аудиторію – намагається дискредитувати Україну в очах світової спільноти. Мета очевидна – вони хочуть зменшити міжнародну підтримку нашої держави. Не вийде! Україна має право на захист і право на знищення засобів повітряного нападу агресора", — заявив Командувач Повітряних Сил ЗС України генерал-лейтенант Микола Олещук.