Літак Іл-76 могла збити російська ППО — експерт Мюнхенської конференції з безпеки Ланге

Літаки Іл-76МД Військово-повітряних сил Росії пролітають над ГУМом під час репетиції військового параду до Дня Перемоги в Москві, Росія, 7 травня 2021 року. Фото: AP/Pavel Golovkin

Російський військово-транспортний літак Іл-76 могла збити своя ж російська система ППО, припускає військовий експерт, екскерівник представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні, старший науковий співробітник Мюнхенської конференції з безпеки Ніко Ланге.

Про це він сказав в ефірі телеканалу Welt.

“Це виглядає як робота ППО, яка викликала такий вибух”, — сказав Ланге.

Він додав, що в цьому районі російська сторона постійно використовує системи С-300. Натомість у Харківській області України, яка межує з Бєлгородською, досі не було відомостей про використання ані систем Iris-T, ані Patriot. При цьому, те, що літак був збитий, є фактом, це видно з відео, що поширюються у мережах.

Ланге не поспішає погоджуватися з російським Міноборони, що літак нібито могла збити українська ракета.

“Досі не було жодних ознак, що Україна могла би розмістити в Харкові, який сильно обстрілюється, такі системи. Отже, все виглядає так, що це міг бути так званий friendly fire (дружній вогонь — ред.)”, — сказав Ланге.

За його словами, якщо це справді був так званий “дружній вогонь”, Росія буде вперто стверджувати щось інше.

Ланге пояснив, що у подібних випадках Росія дуже швидко починає “вкидати” в інформаційний простір якісь свої наративи, які дуже важко перевірити. Військовий експерт попередив, що не слід довіряти російським “роз’ясненням” і розслідуванням. За його словами,інформацію, яка надходить від російської сторони, треба сприймати дуже обережно.

Ланге додав, що твердження російської сторони, що начебто на борту збитого літака були 65 українських військовополонених, яких везли на обмін, також виглядають “дуже сумнівними”.

“Те, що літак буде перевозити військовополонених над територію поблизу зони ведення бойових дій, є дуже незвичним”, — сказав Ланге.

За його словами, військовополонених, як правило, доставляють автомобільним транспортом.

Раніше стало відомо, що у середу, 24 січня, в Корочанському районі Бєлгородської області розбився російський літак Іл-76. У Міноборони РФ заявили, що на борту перебували 65 українських військовополонених, яких везли на обмін. У Міноборони України Суспільному не змогли підтвердити, що літак уразили українські Сили оборони, оскільки "ще з’ясовують інформацію".

У Головному управлінні розвідки Міноборони України підтвердили, що на сьогодні готувався обмін полоненими між Росією та Україною.