Уряд Грузії опублікував план дій на 2024 рік щодо євроінтеграції

Демонстранти несуть прапор ЄС під час маршу на підтримку євроінтеграції Грузії, Тбілісі, 9 грудня 2023 р. . Фото: AP /Шах Айвазов

Уряд Грузії опублікував план дій на 2024 рік, який містить виконання дев'яти рекомендацій ЄС для майбутньої євроінтеграції.

Документ, оприлюднений на сайті уряду, схвалила урядова комісія з питань євроінтеграції, повідомила грузинська служба "Радіо Свобода".

Що містить євроінтеграційний плай дій Грузії на 2024 рік

Крок №1. Боротьба з дезінформацією

У документі зазначено, що уряд має розробити план дій щодо комунікаційної кампанії з популяризації Європейського Союзу та його цінностей.

Крок №2. Поліпшення узгодженості Грузії зі спільною зовнішньою політикою та політикою безпеки Європейського Союзу

У документі йдеться про продовження активної співпраці з Європейським Союзом, щоб територія Грузії не використовувалася для ухилення від санкцій, запроваджених Європейським Союзом.

Крок №3. Подальша робота з подолання політичної поляризації, зокрема з парламентськими опозиційними партіями, шляхом забезпечення більш інклюзивного законодавчого процесу, особливо щодо законодавства, пов’язаного з європейською інтеграцією Грузії

Згідно з планом уряду, всі парламентські партії повинні бути залучені до форматів роботи, пов’язаних з євроінтеграцією та іншими великими реформами.

Крок №4. Забезпечити вільний, чесний і конкурентний виборчий процес, особливо у 2024 році, і повністю врахувати рекомендації ОБСЄ.

Для виконання цього кроку уряд Грузії запросить місії довгострокових спостерігачів ОБСЄ на вибори 2024 року. Також серед запланованих заходів – створення робочих форматів для ефективної взаємодії відповідних органів влади та моніторингових організацій.

Крок № 5. Подальше вдосконалення парламентського контролю, зокрема за службами безпеки. Забезпечення інституційної незалежності та неупередженості ключових інституцій, зокрема виборчої адміністрації, Національного банку та Комісії зі зв’язку.

Уряд Грузії планує сприяти регулярному діалогу з усіма парламентськими політичними партіями та громадськими організаціями для покращення практики контролю. Також у лютому 2024 року планується поповнення складу депутатської групи довіри.

Крок № 6. Завершити та здійснити цілісну та ефективну судову реформу, зокрема комплексну реформу Вищої ради юстиції та прокуратури, шляхом повного виконання рекомендацій Венеціанської комісії та забезпечення прозорого та інклюзивного процесу.

Крок №7. Подальше забезпечення ефективності, інституційної незалежності та неупередженості Антикорупційного бюро, Служби спеціальних розслідувань та Служби захисту персональних даних.

Для виконання цього застереження уряд Грузії планує зареєструвати законодавчі зміни з метою реалізації рекомендацій Венеціанської комісії.

Серед заходів, які планується реалізувати, написано, що уряд проведе зустрічі з усіма парламентськими партіями та неурядовими організаціями для обговорення річних звітів цих органів.

Крок №8. Удосконалення плану дій з деолігархізації для впровадження багатогалузевого системного підходу відповідно до рекомендацій Венеціанської резолюції та забезпечення прозорого та інклюзивного процесу за участю опозиційних партій та громадянського суспільства.

Одним із кроків уряду є затвердження плану деолігархізації, також – зустрічі з парламентськими політичними партіями та громадськими організаціями "з метою ефективного моніторингу виконання плану деолігархізації".

Крок №9. Поліпшення захисту прав людини шляхом реалізації стратегії прав людини та забезпечення свободи зібрань і вираження думок.

14 грудня на засіданні Європейської Ради в Брюсселі лідери держав-членів ЄС, ґрунтуючись на рекомендаціях Єврокомісії, підтримали початок переговорів з Україною та Молдовою про членство в ЄС, надавши Грузії статус кандидата на членство в ЄС.