Будівля Національного банку України. . УНІАН

Національний банк України (НБУ) сьогодні, 14 грудня, ухвалив рішення знизити облікову ставку з 16,0% до 15,0% річних з 15 грудня 2023 року.

Про це заявив голова НБУ Андрій Пишний на брифінгу.

"Це рішення узгоджується зі сповільненням інфляції та поліпшенням інфляційних очікувань, що сприятиме збереженню привабливості гривневих інструментів для заощаджень", — сказав Пишний.

Ідентичні очікування регулятор сформував ще у жовтні, коли його базовий прогноз передбачав зменшення облікової ставки до 15% в грудні і її утримання на цьому рівні протягом 2024 року.

Таким чином з 15 грудня облікова ставка, а разом з нею і ставка за основною операцією НБУ з розміщення депозитних сертифікатів овернайт встановлюються на рівні 15%. Ставка за тримісячними депозитними сертифікатами знижена до 19%, а ставка за кредитами рефінансування – до 21%.

Також зазначається, що інфляція в листопаді знизилася до 5,1%, навіть дещо швидше, ніж очікувалося. Сповільненню інфляції сприяло як розширення пропозиції продуктів харчування з нового врожаю, так і поліпшення очікувань на тлі міцнішого курсу гривні. Останнє зумовило й дещо швидше, ніж очікував НБУ, зниження базової інфляції.

За оцінками Нацбанку, показники інфляції в грудні залишатимуться близькими до поточних рівнів. Водночас зберігаються ризики пришвидшення інфляції через логістичні труднощі на західних кордонах та швидше вичерпання ефектів від значних урожаїв, передусім овочів.

В НБУ додали, що адаптація до режиму керованої гнучкості обмінного курсу пройшла успішно. Валютний ринок залишився стійким після запровадження нового курсового режиму. Регулятор зберігатиме активну присутність на валютному ринку для задоволення структурного попиту та згладжування курсових коливань.

Водночас в НБУ припускають, що відчутне зниження безпекових ризиків відбудеться не раніше 2025 року. У разі тривалішого періоду активних бойових дій очікуються додаткові втрати економіки та суттєвіший інфляційний тиск.

26 жовтня НБУ знизив облікову ставку на 4% і встановив її на рівні 16% та водночас залишив незмінними процентні ставки за своїми операціями з банками.

14 вересня Національний банк України ухвалив рішення знизити облікову ставку з 22% до 20%.

Правління Національного банку України на засіданні 27 липня прийняло рішення знизити облікову ставку з 25% до 22%.

У січні 2022 року НБУ підняв облікову ставку до 10%. З початком повномасштабної війни облікова ставка залишалася незмінною. 3 червня 2022 року облікову ставку було підвищено з 10 до 25%. 27 квітня Національний банк України зберіг облікову ставку на рівні 25%.

Облікова ставка – один із методів стримування інфляції. Це відсоток, під який НБУ надає кошти банкам та, відповідно, нижче якого комерційним банкам невигідно давати кредити клієнтам. Чим вища облікова ставка, тим вища вартість кредитів та депозитів, що стимулює заощаджувати більше грошей. А зниження облікової навпаки – стимулює людей більше коштів витрачати у конкретний момент, що впливає на зростання цін.