Британія передасть Україні понад 20 швидкісних човнів — міністр оборони Шеппс

Міністр оборони Великої Британії Грант Шеппс. Міністр оборони Великої Британії Грант Шаппс прибуває на засідання кабінету міністрів на Даунінг-стріт у Лондоні, 5 вересня 2023 р. Фото: AP /Kirsty Wigglesworth

Міністр оборони Великої Британії Грант Шеппс 11 грудня оголосив про передачу Україні 23 швидкісних човнів та 20 машин-амфібій Viking.

Про це посадовець повідомив під час спільної пресконференції зі своїм норвезьким колегою Бйорном Арілем Грамом у межах Коаліції морських сил і засобів на підтримку України.

"Я також можу заявити, що ми підтримуємо Україну в закупівлі двох кораблів протимінної дії (mine counter-vessels в оригіналі — Ред.) у Британії. Ще влітку відбулася церемонія підняття прапора для введення суден в експлуатацію. Було те, що планувалося ще до нападу на Україну", — сказав Шеппс.

Міністр зазначив, що кораблі, раніше відомі як HMS Grimsby і HMS Shoreham, були перейменовані у "Чернігів M310" і "Черкаси M311".

"Так, ім'я Черкас знову воскресло. І це надсилає критичне послання президенту Путіну. Кремлівський деспот вважає, що ми відволіклися на події на Близькому Сході, але він помиляється. Цей момент є тривожним сигналом для Заходу, коли ми знову повинні відновити повну, абсолютну рішучість і довести Путіну, що він неправий", — наголосив посадовець.

Шеппс додав, що робота, яка розпочалася у межах Коаліції морських сил, — це "як короткострокова допомога Україні, різні судна, що надаються, окрім мисливців за мінами, так і довгострокові аспекти стосовно створення орієнтованих на НАТО українських ВМС".

"Підготовка на кораблях і робота, яку вони можуть виконувати не лише в Чорному морі, надзвичайно важлива. Ідея змін, які відбуваються, виникла ще до лютого 2022 року. Тож, правильно сказати, що це був довгий шлях, і що ми досягли сьогоднішніх важливих моментів як частина ширшої морської коаліції", — додав міністр.

Своєю чергою президент Володимир Зеленський висловив вдячність Британії та Норвегії за створення Коаліції морських сил і засобів на підтримку України.

"Разом ми зміцнимо українські ВМС, захистимо морські транспортні шляхи та забезпечимо свободу судноплавства", — підкреслив глава держави.

Зеленський додав: "У розвиток перемоги України в битві за Чорне море у 2023 році, ми будемо тримати російський терор якнайдалі від регіону та забезпечимо подальший внесок українського експорту продовольства у підтримання глобальної продовольчу безпеку".

Морська коаліція для України

Міноборони Норвегії 6 грудня заявило, що разом із Великою Британією створить коаліцію на підтримку України.

11 грудня на знак початку роботи коаліції зустрілися міністр оборони Британії Грант Шеппс, міністр оборони Норвегії Бйорн Аріль Грам та командувач ВМС ЗСУ Олексій Неїжпапа. Онлайн під'єднався міністр оборони Рустем Умєров.

Що відомо про знищення російських суден у Чорному морі

З початку повномасштабного вторгнення українські військові знищили 22 кораблі або катери, а також один підводний човен російських окупантів.

13 квітня ЗСУ поцілили ракетами у російський крейсер "Москва". На флагмані Чорноморського флоту РФ розпочалася пожежа й він почав тонути. Наступного дня Москва визнала, що судно пішло на дно.