У Кіберполіції попередили про шахрайство у месенджерах під виглядом фейкових ботів українських організацій

Шахрайство. Ілюстративне фото: Суспільне

Кіберполіція України попереджає про шахрайство під виглядом фейкових ботів провідних українських організацій. Зловмисники у месенджерах створюють клони ботів та фішингові посилання нібито на ресурси провідних українських організацій, зокрема енергетичних компаній. Кінцевою метою шахраїв є збір конфіденційних даних користувачів з метою привласнення їх заощаджень.

Про це йдеться у повідомленні Кіберполіції України.

"У такий спосіб зловмисники виманюють у громадян авторизаційні дані для входу до облікових записів у месенджерах. Привласнені акаунти аферисти використовують для автоматичної розсилки контенту з фішинговими посиланнями усім контактам. Також вони можуть розповсюджувати шахрайський контент у спільних чатах і групах. Це може бути реклама фейкових товарів чи послуг за привабливими цінами, надання соціальних виплат від держави тощо", — йдеться у повідомленні.

У Кіберполіції пояснили, що основна мета "комбінаторів" — переконати жертву перейти за посиланням та ввести фінансові дані на підконтрольному фішинговому ресурсі. У такий спосіб зловмисники отримують доступ до онлайн-банкінгу та привласнюють заощадження громадян.

Зокрема Кіберполіція закликає українців бути пильними та дотримуватися наступних порад:

  • налаштуйте двофакторну автентифікацію у всіх соцмережах та месенджерах, де це можливо;
  • перед використанням ботів, завжди звертайте увагу на посилання: відмінність навіть в одну літеру означає, що ви потрапили на фейковий ресурс;
  • не розголошуйте стороннім особам коди-підтвердження, які приходять у SMS-повідомленнях або безпосередньо у застосунки;
  • регулярно переглядайте підключені пристрої та активні сеанси у месенджерах;
  • отримуйте інформацію, особливо з приводу фінансових виплат, лише з офіційних джерел;
  • не переходьте за сумнівними гіперпосиланнями;
  • не повідомляйте конфіденційну інформацію, зокрема дані банківських карток, стороннім.

"При розголошенні платіжної інформації – негайно зверніться до банку та заблокуйте карту", — додали у Кіберполіції.

У період з січня 2022 року по вересень 2023 року Команда реагування на надзвичайні ситуації пов'язані з комп’ютерами в Україні (CERT-UA) зафіксувала майже 4 000 кіберінцидентів. Це втричі більше, ніж у довоєнний період.