Слідчі на деокупованих територіях виявили 104 катівні — Генпрокурор

Генеральний прокурор Андрій Костін під час виступу на конференції "Свобода або страх", Київ, 7 грудня 2023 року. Фото: Офіс Генерального прокурора / facebook.com/pgo.gov.ua

На деокупованих територіях у восьми областях України слідчі виявили 104 катівні.

Про це під час міжнародної конференції з прав людини "Свобода або страх" розповів генпрокурор Андрій Костін, йдеться у повідомленні його Офісу.

Він додав, що майже 90% полонених і утримуваних зазнають тортур або насильства. Усі факти фіксуються українськими правоохоронцями у кримінальних провадженнях.

"90% полонених та утримуваних піддаються тортурам або тому чи іншому виду насильства — фізичного чи психологічного. Катування в Росії — не "ексцес виконавця". Це спланована державна політика", — зазначив Андрій Костін.

Він уточнив, що найбільша кількість катівень виявлена у Харківській області — 25 катівень, Запорізькій — 18, Херсонській — 11 та Донецькій — 10, а також 19 — на території Російської Федерації.

Генпрокурор акцентував, що якщо для повернення військовополонених існують міжнародно-правові механізми, то щодо цивільних утримуваних та депортованих дітей такі механізми відсутні.

"Отже, ми маємо їх створити. Наш обов’язок — максимально мобілізувати для цього зусилля в Україні та світі. Адже кожен день зволікань означає нові тортури для бранців агресора", – констатував Андрій Костін.

Під час виступу генпрокурор згадав розмову з американською правозахисницею Керрі Кеннеді, з якою він спілкувався щодо примусової депортації дітей. Вона сказала, що Україна має унікальний шанс, оскільки її підтримує міжнародна спільнота. Якщо Україна зможе зробити все для українських дітей і повернути їх додому — це буде надія для дітей, які зазнають подібних злочинів в усіх інших куточках світу.

"Це справедливо і для інших видів воєнних злочинів. Україна б’ється за свободу у найбільшій війні з часів Другої світової. Багато викликів ми долаємо вперше за 75 років. І ми не маємо права зупинятися. Не лише заради України. Адже наша перемога означатиме свободу від страху для всього вільного світу", — наголосив Андрій Костін.