У США схвильовані тим, що Україна не спрямовує більше військ на південний напрямок — WP

Українські військові пливуть на човні річкою Дніпро на передовій поблизу Херсона, Україна, 11 червня 2023 рік. Фото: AP/Felipe Dana

Без великого прориву Збройних сил України влітку, офіційні особи США дедалі більше схвильовані тим, що Україна не спрямовує достатньо сил на один з південних напрямків, як це враховує американське бачення його стратегічної цінності.

Про це йдеться у статті газети The Washington Post.

Зазначається, що тоді на півночі та сході генерал Олександр Сирський контролював половину українських бригад, які йшли від Харкова через Бахмут до Донецька. Тим часом генерал Олександр Тарнавський контролював іншу половину діючих бригад, воюючи на двох головних напрямках на півдні.

Представники США вважали розподіл українських сил приблизно 50 на 50 неправильним поєднанням і хотіли, щоб більше сил було перекинуто на південь.

Але оцінити підхід Києва та закликати до змін було "делікатним завданням". Одним з офіцерів, який зробив це, був генерал Крістофер Каволі, який, бувши головою Європейського командування США, керував більшою частиною зусиль Пентагону з підготовки та оснащення ЗСУ. Міллі, навпаки, часто мав більш оптимістичний, мотиваційний тон.

Однак, як пише газета, посилаючись на трьох військових посадовців, Каволі не міг дістатися до головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного протягом частини літа, критичної фази контрнаступу. Сам Каволі відмовився коментувати це питання. Високопоставлений український чиновник зазначив, що Залужний протягом всієї кампанії спілкувався зі своїм прямим колегою Міллі.

За словами високопосадовця з адміністрації президента США, у серпня Міллі теж почав висловлювати певне розчарування.

"Він почав говорити Залужному: "Що ти робиш?", — сказав співрозмовник журналістів.

Водночас зазначається, що Україна наполягала на тому, що Захід просто не дає їй зброї, необхідної для успішної стратегічної операції.

"У липні, коли Україні не вистачало артилерійських снарядів і контрнаступ загальмувався, адміністрація Байдена змінила позицію щодо надання Україні касетних артилерійських боєприпасів, але попри це касетна зброя не вивела з глухого кута на полі бою", — йдеться у статті.

Нещодавно ЗСУ відвоювали території на півдні Херсонської області, розташувавши позиції на східному березі Дніпра, але незрозуміло, скільки зброї — особливо артилерії — було перекинуто через річку, щоб загрожувати російським лініям постачання, що йдуть із Криму.

Україна перестала вимагати більше танків і бойових машин, попри інтенсивне лобіювання їх надання протягом першого року війни.

Обіцяні озброєння

Обіцяна техніка була доставлена ​​із запізненням або прибула непридатною до бойових дій.

"Багато озброєнь – вони були актуальні минулого року", — сказав колишній військовий високопоставлений український посадовець.

За його словами, те, що отримали ЗСУ — лише 15% озброєнь — як-от пускові установки для розмінування лінії розмінування (MCLC) — необхідних для виконання свого плану дистанційного прорізання проходів через мінні поля росіян.

Представники США рішуче заперечували, що українці не отримали всю обіцяну зброю. Список бажань України, можливо, був набагато більшим, визнали американці, але до моменту початку наступу вони отримали майже два десятки MCLC, понад 40 мінних катків і екскаваторів, тисячу торпед "Бангалор" і понад 80 тисяч димових шашок. Залужний просив тисячу одиниць бронетехніки, а Пентагон поставив 1500.

"Вони отримали все, що ми обіцяли, вчасно", — сказав один високопоставлений чиновник США. У деяких випадках, за словами офіційних осіб, Україна не спромоглася розгорнути техніку, критичну для наступу, утримуючи її в резерві або виділяючи підрозділам, які не брали участь у штурмі.

Погодні умови

"У середині 2022 року, коли почалися роздуми про контрнаступ, прогнозу погоди ніхто не знав", — сказав колишній український високопосадовець.

Було незрозуміло, коли плоскі рівнини та багатий чорнозем південно-східної України, які могли діяти як клей, що схоплює черевики та шини, висохнуть до літа. Українці розуміли невизначеність, бо вони, на відміну від американців, жили там, йдеться у статті.

Початок контрнаступу

Контрнаступ остаточно почався на початку червня. Деякі українські частини швидко досягли незначних успіхів, відвойовуючи села Запорізької області на південь від Великої Новосілки, за 128 км від узбережжя Азовського узбережжя. Але в інших місцях навіть західна зброя та навчання не могли повністю захистити українські Сили оборони від вогневої потужності Росії.

"Коли бійці 37-ї ОМСБр спробували наступати, вони, як і інші підрозділи, одразу відчули силу тактики РФ. З перших хвилин штурму вони були приголомшені мінометним вогнем, який пробивав їхні французькі бронемашини AMX-10 RC . Їх власний артилерійський вогонь не відбувся, як очікувалося", — йдеться у статті.

Вже на четвертий день було відкинуто багатомісячне планування зі США, і відкладений контрнаступ, розрахований на досягнення Азовського моря протягом двох-трьох місяців, майже зупинився. Замість того, щоб здійснити прорив у 14 км у перший день, українці за майже шість місяців з червня просунулися приблизно на 19 км і звільнили кілька сіл. До Мелітополя ще далеко.

Наприкінці вересня під час зустрічі з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом, президента України Володимира Зеленського запитали, чому командування ЗСУ продовжує спрямовувати так багато сил на схід, а не на південь. За словами співрозмовника журналістів, який знайомий з ходом розмови, Зеленський заявив, що якщо росіяни втратять схід, то програють і війну.

1 листопада головком ЗСУ Валерій Залужний у статті в The Economist заявив, що загроза переходу до позиційної війни й що затягування вигідне противнику, оскільки дасть йому змогу відновлювати та нарощувати свій військовий потенціал. Він також назвав п'ять пріоритетів для того, щоб перемогти РФ.

За словами головкома, для виходу війни з глухого кута потрібен масштабний технологічний стрибок.