Столтенберг прокоментував контрнаступ ЗСУ і статтю Залужного

. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі 11 жовтня 2023 року. Фото: Simon Wohlfahrt/AFP/Getty Images

Генсек Північноатлантичного альянсу (НАТО) Єнс Столтенберг прокоментував контрнаступ Сил оборони України і пропозиції зі статті Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного.

Про це він сказав на пресконференції перед зустріччю з міністрами закордонних справ, яка проходить 27-29 листопада.

За словами Столтенберга, на фронті в Україні ведуться інтенсивні бойові дії, і вздовж лінії фронту, особливо на сході, надзвичайно складна ситуація.

"Ми бачимо велику кількість жертв і одні з найінтенсивніших за весь час війни боїв, які фактично відбулися протягом останніх тижнів і кількох місяців. Це відбувається в той самий час, коли лінія фронту суттєво не змістилася. Тому ми повинні розрізняти той факт, що лінія фронту не так сильно рухається, і той факт, що насправді відбуваються дуже важкі бої", — сказав він.

Генсек НАТО наголосив, що західні партнери вражені компетентністю українських сил і їхньою здатністю завдавати ударів в тилу російських військ, вглиб контрольованої Росією території.

"І, звичайно, військові досягнення частково можна вимірювати не лише квадратними метрами, але й втратами, які ви здатні завдати своєму супротивнику. І так, лінія фронту не так вже й сильно просунулася. І, звичайно, хотілося б, щоб вони звільнили якомога більше території, якомога швидше. Але навіть попри те, що лінія фронту не пересунулася, українці змогли завдати російським окупантам великих втрат, як у живій силі, так і у зниженні боєздатності. Тож це значні здобутки", — сказав Столтенберг.

Він також нагадав, що українські війська "відтіснили російський флот від великих портів Чорного моря", що також є важливим військовим досягненням.

За словами глави НАТО, той факт, що Сили оборони "навіть з такою значною військовою підтримкою з боку союзників по НАТО", не змогли за останній рік пересунути лінію фронту, свідчить про те, що Альянс ніколи не повинен недооцінювати Росію.

"Їхня оборонна промисловість працює на військових рейках. Вони здатні поповнювати свої сили боєприпасами та новими можливостями. Вони отримали значну кількість боєприпасів з КНДР, і в них є готовність жертвувати людьми в цій операції, що також ускладнює для українців досягнення потенційних перемог, на які ми всі сподіваємося", — сказав генсек.

Столтенберг переконаний, що послання від союзників по НАТО на цій зустрічі, а також пізніше на Вашингтонському саміті, буде в тому, що Альянс має підтримувати Україну.

"В інтересах нашої безпеки не допустити, щоб президент Путін виграв цю війну", — сказав він.

Про статтю Залужного

Генсек НАТО також прокоментував статтю Залужного, зокрема пункт про "технологічний стрибок".

"По-перше, ми надаємо Україні все більш і більш передові системи. По-друге, технології — це не лише одна конкретна річ чи зброя, а й те, як вони можуть працювати разом, як ми можемо використовувати безпілотники, як ми можемо використовувати кіберпростір, як ми можемо використовувати різні системи і з'єднувати їх, а потім створювати нові можливості. І я також працював над цим питанням. І те, що я прочитав у статті, також стосувалося того, як з'єднати та інтегрувати різні системи озброєнь так, щоб вони могли створювати або надавати ще більш просунуті можливості", — сказав він.

Залужний у статті в The Economist заявив, що загроза переходу до позиційної війни і що затягування вигідне противнику, оскільки дасть йому змогу відновлювати та нарощувати свій військовий потенціал. Він також назвав п'ять пріоритетів для того, щоб перемогти РФ.

За словами головкома, для виходу війни з глухого кута потрібен масштабний технологічний стрибок.