У Японії кількість нападів ведмедів на людей досягла рекордного рівня

Японський чорний ведмідь в зоопарку Уено в Токіо, 1 серпня 2018 року. Фото: Koji Sasahara/АР

У Японії кількість нападів ведмедів на людей досягла рекордного рівня, оскільки голод змушує деяких ведмедів відкладати зимову сплячку. Кількість поранених або загиблих від нападів ведмедів у Японії 2023 року вперше перевищила 200 людей, з них 6 жертв загинули.

Про це пише The Guardian.

Міністерство охорони навколишнього середовища Японії заявило, що за вісім місяців, починаючи з квітня, нападів ведмедів зазнали 212 людей, у тому числі 30  — тільки в листопаді, повідомляє громадський мовник NHK.

Шестеро людей загинули, в тому числі рибалка в найпівнічнішій префектурі Хоккайдо. Його рештки знайшли поруч із ведмедем заввишки 1,5 метра. Ведмедя застрелили, а аналіз ДНК пізніше підтвердив, що останки належать зниклому чоловікові.

За повідомленнями ЗМІ, загальна кількість травм, отриманих внаслідок нападів ведемедів із березня, значно перевищує попередній рекорд у 158 випадків, зафіксованих за 12 місяців з квітня 2020 року.

Міністерство охорони навколишнього середовища назвало зростання кількості нападів "надзвичайним" і закликало людей належним чином утилізувати побутові харчові відходи, які можуть привабити тварин, а також стежити за тим, щоб тримати двері зачиненими. Нещодавно телеканал NHK запропонував глядачам поради, що робити, якщо вони побачать ведмедя.

Японська влада намагається протидіяти зростанню кількості зустрічей між людьми та ведмедями, які покинули своє природне середовище існування в пошуках їжі. Експерти закликають людей зберігати пильність навіть у найхолодніші місяці.

Чому ведмеді прийшли до людей і не впадають у сплячку

Як пише видання, хоча ведмеді зазвичай впадають у сплячку з кінця листопада до весни, дефіцит їжі цього року змушує деяких голодних тварин продовжувати шукати їжу. У ЗМІ повідомляється про ведмедів, яких бачили наприкінці листопада, що колись було великою рідкістю.

“Попри очікування, що деякі ведмеді впадуть у сплячку раніше, ніж зазвичай, щоб зберегти енергію, інші, які не з'їли достатньо їжі, можуть продовжувати блукати замість того, щоб впасти в сплячку", — сказав експерт з лісового господарства Терукі Ока газеті The Mainichi Shimbun.

У минулому зустрічі з ведмедями в Японії часто були пов'язані з тим, що люди добували їжу в горах. Але погані врожаї букових горіхів та інших продуктів харчування змусили тварин виходити з лісових ареалів. Тепер вони частіше контактують з людьми в населених пунктах.

"Межі між людьми і ведмедями розмиваються, оскільки лісові масиви розширюються, а орні землі залишаються в результаті депопуляції та інших процесів", — сказав професор Університету префектури Акіта Казухіко Хошизакі в інтерв'ю діловій газеті "Nikkei".

Популяція ведмедів у Японії зростає: за останніми оцінками, кількість чорних ведмедів становить 44 000 особин, тоді як у 2012 році їх налічувалося 15 000. Ця цифра не включає Хоккайдо, де, як вважають, мешкає близько 12 000 уссурійських бурих ведмедів, чисельність яких з 1990 року зросла більш ніж удвічі.

Майже три чверті цьогорічних нападів сталися на північному сході Японії, що спонукало міністерство охорони навколишнього середовища направити експертів, які допоможуть місцевій владі відловлювати і вивчати ведмедів, повідомляє інформаційне агентство Kyodo news.

Природоохоронці закликають докладати більше зусиль для поліпшення природного середовища проживання ведмедів, а повідомлення про відстріл ведмедів викликають критику з боку громадськості.